Prof. Mariusz Grzegorzek został w czwartek ponownie wybrany rektorem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi. Był jedynym kandydatem na to stanowisko. Będzie kierował uczelnią w latach 2016-2020.
O ponownym wyborze Grzegorzka na rektora Szkoły Filmowej poinformowała uczelnia na swojej stronie internetowej. Z informacji wynika, że uprawnionych do głosowania było 35 osób. Głosowało 33 elektorów, wszyscy oddali ważne głosy. Grzegorzek uzyskał poparcie 27 głosujących.
Grzegorzek kieruje łódzką uczelnią od 2012 roku. Jest absolwentem i wykładowcą Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej Szkoły Filmowej w Łodzi. Jest reżyserem filmowym i teatralnym, scenarzystą, scenografem, grafikiem, współwłaścicielem firmy produkcyjnej Krakatau.
Zadebiutował w 1993 roku pełnometrażowym filmem fabularnym "Rozmowa z człowiekiem z szafy", za który zdobył nagrodę dla najlepszego debiutu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. W 1999 roku zrealizował "Królową aniołów", w 2009 roku - "Jestem twój”. W 2015 roku razem ze studentami Szkoły Filmowej stworzył "Śpiewający obrusik" - pierwszy pełnometrażowy fabularny dyplom aktorski, który na Festiwalu Filmowym w Gdyni zdobył "Złotego Pazura".
Jest również autorem filmów muzycznych poświęconych wybitnym postaciom współczesnej muzyki, takim jak Arvo Part, Meredith Monk, Giya Kancheli, Paweł Szymański. Członek Europejskiej Akademii Filmowej.
Jako reżyser teatralny związany jest z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, w którym przygotował kilkanaście spektakli. Współpracował też m.in. z Teatrem Powszechnym w Warszawie, Teatrem Studio w Warszawie i Starym Teatrem w Krakowie oraz z Wydziałem Aktorskim Szkoły Filmowej w Łodzi, gdzie reżyserował spektakle dyplomowe studentów uczelni.
Łódzka Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna, nazwana początkowo Państwową Wyższą Szkołą Filmową, powstała w roku 1948. Wśród jej pierwszych studentów byli m.in. Andrzej Munk, Andrzej Wajda, Kazimierz Kutz, a pierwszymi wykładowcami - Jerzy Bossak i Jerzy Toeplitz. W 1954 roku w szkole rozpoczął studia Roman Polański, w kolejnych latach na uczelnię trafili znani potem reżyserzy, m.in. Witold Leszczyński, Jerzy Skolimowski, Krzysztof Zanussi, Krzysztof Kieślowski.
Obok reżyserów markę i prestiż uczelni budują znakomici operatorzy, m.in. Paweł Edelman, Sławomir Idziak, Dariusz Wolski, Bartosz Nalazek czy Magdalena Górka. Do grona absolwentów uczelni należał też m.in. Jan Machulski. (PAP)
jaw/ agz/