Kultura i sztuka po 1989 roku

26.10.2016

Łódź: powołano radę programową Narodowego Centrum Kultury Filmowej

Rektor łódzkiej Szkoły Filmowej Mariusz Grzegorzek, kompozytor Jan A.P. Kaczmarek, a także filmoznawcy, twórcy i znawcy kina weszli w skład rady programowej Narodowego Centrum Kultury Filmowej (NCKF) działającego w ramach "EC1 Łódź – Miasto Kultury" w Łodzi.

"Rada programowa została powołana na mocy zarządzenia prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej" - poinformowała w środę Katarzyna Bieńkiewicz z EC1 Łodź-Miasto Kultury.

Obok desygnowanych przez Zdanowską rektora łódzkiej Szkoły Filmowej prof. Mariusza Grzegorzka i kompozytora Jana A.P. Kaczmarka w skład tego gremium weszli przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - kulturoznawca i filmoznawca dr hab. Tomasz Majewski oraz dr hab. Paweł Siedlik i Sławomir Kalwinek, wykładowcy Szkoły Filmowej w Łodzi. Stowarzyszenia twórcze rekomendowały do rady przewodniczącą Sekcji Krytyków Związku Artystów Scen Polskich Krystynę Piaseczną i prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich reżysera Jacka Bromskiego; dołączy do nich dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Magdalena Sroka i desygnowany przez dyrektora EC1 scenograf Allan Starski.

Dyrektor NCKF Rafał Syska zaznaczył, że w ciągu najbliższych tygodni zostanie rozpisany konkurs na projekt architektury wnętrz, identyfikację wizualną i aranżację wystaw stałych, który pozwoli wcielić w życie przygotowywany od roku scenariusz działania Centrum. Rada po raz pierwszy ma zebrać się w drugiej połowie listopada.

NCKF to instytucja współprowadzona przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Łódź. Oficjalnie rozpoczęło działalność na początku 2016 roku. Po zakończeniu inwestycji planowanej na lata 2016-2019 ma stać się centralnym w Polsce i unikatowym w tej części Europy ośrodkiem kulturalnym i edukacyjno-ekspozycyjnym dla osób zainteresowanych światem filmu i kulturą audiowizualną.

Na terenie NCKF pojawią się trzy multimedialne, interaktywne i narracyjne ekspozycje dotyczące historii kina polskiego, przemian technologii audiowizualnych i sposobów realizacji filmu. Zgodnie z planami, w Centrum organizowane będą wystawy czasowe, znajdzie się w nim też nowoczesna biblioteka multimedialna poświęcona filmowi i trzy sale kinowe.(PAP)

agm/ mow/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL