Spacer przez miejsca opisane w "Poemacie o mieście Lublinie" Józefa Czechowicza organizuje w sobotę Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN. Podczas wycieczki jej uczestnicy będą czytać przedwojenny utwór, rodzaj poetyckiego przewodnika po mieście.
Mieszkańcy Lublina i turyści będą mogli uczestniczyć w spacerze już po raz 15. Corocznie odbywa się on w pierwszą lipcową noc pełni księżyca, bo właśnie wtedy przemierza Lublin wędrowiec z poematu Czechowicza.
„W tym roku data spaceru zbiega się z 80. rocznicą pierwszej emisji poematu w Polskim Radiu. 9 lipca 1937 r. na radiowej antenie słowa Czechowicza recytowali Irena Kwiatkowska i Antoni Bohdziewicz” – powiedział Grzegorz Jędrek z Teatru NN.
Spacer rozpocznie się o godz. 19 na wiadukcie nad Aleją Solidarności, od strony Górek Czechowskich, gdzie przed wojną była jeszcze wieś. Czechowicz opisał jak wędrowiec wkracza tędy do miasta przez dawne przedmieście Wieniawę, potem odwiedza cmentarz przy ul. Lipowej i Krakowskim Przedmieściem podąża na Stare Miasto. Dalej schodzi nieistniejącą dziś ul. Szeroką do dzielnicy żydowskiej i przemierza jeszcze dzielnice Kalinowszczyzna i Czwartek.
Uczestnicy spaceru będą czytać poemat i porównywać współczesny wygląd Lublina z jego poetyckim opisem sprzed wojny, który można traktować jak specyficzny przewodnik. Czechowicz opisał duże fragmenty miasta, jego charakterystyczne punkty, takie jak Brama Krakowska, czy Wieża Trynitarska z umieszczonym na jej szczycie pozłacanym kogutem.
Spacerowicze będą mogli korzystać z tekstu poematu na smartfonie lub tablecie, dzięki aplikacji przygotowanej przez Teatr NN. Otrzymają okolicznościowy exlibris i przypinki, będą wpisywać się do księgi pamiątkowej. Odwiedzą też grób Czechowicza na cmentarzu przy ul. Lipowej, a w Muzeum Literackim obejrzą napisany ręcznie oryginał „Poematu o mieście Lublinie”.
Czechowicz napisał ten poemat w 1934 r. jako słuchowisko radiowe łącząc opublikowane wcześniej wiersze poetycką prozą. Poemat jest wyrazem tęsknoty Czechowicza za rodzinnym miastem, które opuścił w 1933 r., kiedy to wyjechał do Warszawy. Po raz pierwszy drukiem poemat ukazał się w czasopiśmie „Kamena” w 1959 r.
Spacery trasą „Poematu” Ośrodek Brama Grodzka-Teatr NN, organizuje od 2003 r. To jedna z wielu form przypominania postaci i poezji lubelskiego twórcy.
Czechowicz urodził się 15 marca 1903 r. w Lublinie i tu zginął 9 września 1939 r. w czasie bombardowania miasta przez Niemców. Zaliczany jest do najwybitniejszych poetów dwudziestolecia międzywojennego. W jego poezji sielankowe opisy wsi i prowincji w miarę zbliżania się wojny ustępowały elementom katastrofizmu. Najsłynniejsze tomiki poetyckie Czechowicza to „Kamień” (1927), „Ballada z tamtej strony” (1932), „Nic więcej” (1936), „Nuta człowiecza” (1939). (PAP)
kop/ itm/