"Muzyka w Raju" – jedno najważniejszych wydarzeń kulturalnych w obszarze muzyki dawnej i klasycznej na Ziemi Lubuskiej - rozpocznie się w piątek i potrwa do 26 sierpnia br. W jego programie znalazły się 22 koncerty.
Koncerty będą odbywały się w słynącym ze znakomitej akustyki barokowym kościele Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu.
"Muzyka w Raju” należy dzisiaj do najważniejszych polskich festiwali muzyki dawnej. Jej znakiem rozpoznawczym jest prezentacja mniej znanych, często wciąż bardzo młodych muzyków, którzy dopiero rozpoczynają swoje międzynarodowe kariery. Festiwal stwarza im niepowtarzalne warunki do podejmowania nowych projektów artystycznych i towarzyszy im w rozwoju w kolejnych latach” – powiedział PAP dyrektor Festiwalu Cezary Zych.
W tym roku wśród wykonawców będą soliści i zespoły z Polski, Niemiec, Szwajcarii, Włoch czy Danii. Głównym bohaterem tegorocznej edycji festiwalu będzie niemiecki kompozytor Jerzy Filip Telemann, przez kilka lat związany z terenami dzisiejszej Ziemi Lubuskiej. To właśnie jego utwory zabrzmią podczas pierwszego z koncertów festiwalowych.
Nie oznacza to jednak, że muzyka Telemanna zdominuje cały program festiwalu. Będzie jej sporo, ale nie mniej uwagi organizatorzy poświęcą kompozytorom, których podziwiał i z którymi się przyjaźnił. Dużo miejsca poświęcą muzyce XVII wieku, w której tradycji młody kompozytor wyrastał.
Według Cezarego Zycha program festiwalu będzie obfitował w interesujące wydarzenia. "Na takie zapowiadają się koncerty z udziałem orkiestry barokowej Kore, kameralne wieczory z francuskim kwartetem Nevermind, spotkania z duńskim basem Jacobem Blochem Jespersem, koncerty muzyki średniowiecznej i renesansowej w wykonaniu Coriny Marti, Rogera Helou, Ivo Hauna oraz Michała Gondko, a także bachowskie recitale Jeana Rondeau oraz Jesenki Balic Zunic" - powiedział PAP dyrektor Festiwalu.
Program imprezy jest dostępny na stronie: www.muzykawraju.pl
Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2003 r. Od swoich początków impreza odbywa się w drugiej połowie sierpnia w zespole poklasztornym i dawnym kościele cysterskim, obecnie siedzibie Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu w powiecie świebodzińskim.
Impreza prezentuje świecką i sakralną muzykę średniowieczną, renesansową i barkową, a od 2011 roku jej repertuar został poszerzony o muzykę klasyczną i romantyczną.
Od kilku lat preludium do Festiwalu jest cykl koncertów pn. "Przedsionek Raju" odbywających się głównie w kościołach w miejscowościach regionu, których mieszkańcy na co dzień nie mają okazji do kontaktu z wielką sztuką. W tym roku muzycy zagrali m.in. w Świdnicy, Brodach, Bieczu, Żarach, Żaganiu, Świebodzinie, Międzyrzeczu, Brzeźnicy, Chotkowie oraz w podziemnych korytarzach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego
Jeszcze wcześniej, w czerwcu, z inicjatywy organizatorów Festiwalu „Muzyka w Raju” odbył się nowy projekt poświęcony związkom Jerzego Filipa Telemanna z Polską, a w szczególności z Ziemią Lubuską pn. „Nasz Telemann”. (PAP)
mmd/ agz/