Premiera "Madame” według powieści Antoniego Libery rozpocznie tegoroczny piąty Przegląd Laboratorium Dramatu w Warszawie. Przegląd spektakli Teatru Na Woli i Sceny Przodownik potrwa od soboty do 31 lipca. Publiczność zobaczy w sumie 15 przedstawień.
I letni Przegląd Laboratorium Dramatu odbył się 5 lat temu.
"Organizując letni przegląd po raz pierwszy zaczynaliśmy nieśmiało, trzema spektaklami. Chcieliśmy sprawdzić, w jakim stopniu ludzie są w lecie zainteresowani teatrem i na ile sensowna jest przyjęta przez polski teatr zasada: kończymy grać w czerwcu i wracamy ze spektaklami dopiero we wrześniu. Duża frekwencja w lipcu bardzo nas wtedy zaskoczyła, dlatego kolejne edycje naszych przeglądów stopniowo rozszerzaliśmy" - powiedział PAP Szymon Majewski z Teatru na Woli.
W zeszłym roku przegląd po raz pierwszy odbywał się na dwóch scenach: w Teatrze Na Woli i na Scenie Przodownik.
"Madame” rozgrywa się pod koniec lat 60., bohaterem jest maturzysta z warszawskiego liceum, który zakochuje się w nauczycielce języka francuskiego. Postanawia – w tajemnicy - dowiedzieć się o niej jak najwięcej. W spektaklu występują m.in.: Aleksandra Bożek, Waldemar Barwiński, Stanisław Brudny.
"Na przeglądzie pokazujemy nasze najlepsze produkcje. Nie stosujemy klucza tematycznego, ale niewątpliwie przegląd to zaproszenie do rozmowy o współczesnym świecie. Gramy najnowsze spektakle i takie, które mają po kilka lat, jak +Gardenia+ z 2007 roku – przedstawienie, które ciągle cieszy się dużym powodzeniem publiczności. Przede wszystkim prezentujemy spektakle oparte na współczesnym dramacie, ale w tym roku mamy też dwie adaptacje: powieści Antoniego Libery +Madame+ i +Alę z elementarza+, opartą na wspomnieniach Aliny Margolis-Edelman" - poinformował Majewski.
Festiwal otworzy premiera "Madame" w adaptacji Marii Wojtyszko i w reżyserii czeskiego reżysera teatralnego Jakuba Krofty.
"Madame” rozgrywa się pod koniec lat 60., bohaterem jest maturzysta z warszawskiego liceum, który zakochuje się w nauczycielce języka francuskiego. Postanawia – w tajemnicy - dowiedzieć się o niej jak najwięcej. W spektaklu występują m.in.: Aleksandra Bożek, Waldemar Barwiński, Stanisław Brudny.
Na przeglądzie zaprezentowane zostaną też dwa spektakle w reżyserii Ondreja Spisaka: "Nasza klasa” i "Prorok Ilja” Tadeusza Słobodzianka. Oprócz tego pokazane zostaną trzy spektakle w reżyserii Agnieszki Glińskiej: "Amazonia" Michała Walczaka, "Iluzje" Iwana Wyrypajewa i "Ala z elementarza" Aliny Margolis-Edelman - opowieść o getcie widziana oczami nastolatki.
Część pokazywanych na przeglądzie przedstawień to premiery tego sezonu – m.in. "Wyzwolenie” Stanisława Wyspiańskiego, "Matka i dziecko/Letni dzień” Jona Fossego, „Allegro moderato” Szymona Bogacza. W programie znalazły się też: tragikomedia o końcu wojny - „Baden Baden” Piotra Rowickiego, historia czterech pokoleń Polek „Gardenia” Elżbiety Chowaniec oraz monodramy: „Stephanie Moles dziś rano zabiła swojego męża, a potem odpiłowała mu prawą dłoń” Maliny Prześlugi i "Ismena" Anny Wojnarowskiej.
Po raz ostatni będzie można zobaczyć "Absynt” Magdaleny Fertacz w reżyserii Aldony Figury. To pierwszy spektakl, który został zagrany na Scenie Przodownik. W przedstawieniu występują m.in. Matylda Paszczenko, Maria Maj i Zdzisław Wardejn.
W czasie festiwalu wystąpi również Kabaret na Koniec Świata, czyli kabaret literacki, który opiera swój program na czarnym humorze, absurdalnych skeczach i aktorskich improwizacjach. Kabaret pokaże swoje najlepsze skecze, monologi i piosenki w programie "The Best of”.
Na festiwalu odbędą się również czytania aktorskie: m.in. czytanie Ewangelii i apokryfów w cyklu „Maska Jezus”, którego moderatorem jest prof. Tadeusz Bartoś, czytanie „Królowej śniegu” w prowadzonym przez dr. Cezarego Żechowskiego cyklu „Zapomniane w baśni” oraz czytanie dramatu Mikołaja Rudkowskiego, białoruskiego dramatopisarza, pt. „Wielka wędrówka urodów” w reżyserii Aldony Figury. (PAP)
agz/ hes/