Reporterka i pisarka Magdalena Grzebałkowska odebrała w poniedziałek przyznawany w plebiscycie czytelników Biblioteki Śląskiej w Katowicach Śląski Wawrzyn Literacki za książkę „Beksińscy. Portret podwójny”.
Uznana za Książkę Roku 2014 publikacja otrzymała blisko połowę wszystkich oddanych w plebiscycie głosów (49,56 proc.).
"Już to, że byłam nominowana, to był zaszczyt, a że wygrałam – sama radość" - powiedziała PAP Grzebałkowska.
Jej książka to opowieść o ojcu i synu. Zdzisław Beksiński zapisał się w historii polskiej sztuki jako jeden z najciekawszych, ale i wzbudzających najwięcej kontrowersji twórców; jego syn Tomasz był uwielbianym przez słuchaczy dziennikarzem muzycznym. Obaj w swoich dziedzinach byli wybitni, łączyła ich też fascynacja światem demonów i potworów, atmosferą grozy i tajemnicy. Obaj odeszli w dramatycznych okolicznościach – ojciec został zamordowany, syn popełnił samobójstwo.
Praca nad książką trwała ok. 2,5 roku. "Osiągnęłam to, na czym mi zależało najbardziej – ja nie wydaję żadnych ocen, opinię wydają czytelnicy. Moich bohaterów nie znałam osobiście, ale uważam, że to dobrze dla reportera, to mi sprzyjało, bo podejście z perspektywy daje czasem lepszy ogląd" - mówiła Magdalena Grzebałkowska.
"Mamy do czynienia z książką wyjątkową - i jeśli chodzi o metodę mówienia o rzeczywistości, jej interpretowania, ale także z innego powodu - jest o ludziach, którzy są już owiani legendą. Spojrzenie - co tu dużo mówić – badaczki, powoduje, że mamy do czynienia z zupełnie innym światem" - powiedział PAP dyrektor Biblioteki Śląskiej prof. Jan Malicki.
Do udziału w plebiscycie nominowano w sumie 9 pozycji, pozostałe to "Drach" Szczepana Twardocha, "Wschód" Andrzeja Stasiuka, "Kurator" Zbigniewa Kruszyńskiego, "Szum" Magdaleny Tulli, "Sońka" Ignacego Karpowicza, "Sto dni bez słońca" Wita Szostaka, "Susza" Darka Foksa, "Angole" Ewy Winnickiej.
Śląski Wawrzyn Literacki jest przyznawany od 1999 r. Zwycięzcę wybierają spośród nominowanych książek czytelnicy największej w regionie książnicy - Biblioteki Śląskiej. Plebiscyt jest inicjatywą działającego przy niej Klubu Dobrej Książki - grupy miłośników współczesnej literatury.
W poprzednich latach Śląskim Wawrzynem Literackim uhonorowano książki m.in: Tadeusza Różewicza, Czesława Miłosza, Ewy Lipskiej, Walerego Pisarka, Janusza Głowackiego, Ryszarda Kapuścińskiego, Henryka Wańka, Jacka Dehnela, Olgi Tokarczuk, Zbigniewa Białasa, Szczepana Twardocha i Marka Krajewskiego. (PAP)
lun/ agz/