Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zaprasza na „Dni KULtury Polskiej”, które odbędą się w dniach 12–14 maja w Paryżu. Gościem specjalnym wydarzenia będzie wieloletni fotograf Jana Pawła II Grzegorz Gałązka. W programie koncerty, wystawa poświęcona papieżowi z Polski, panele dyskusyjne oraz warsztaty dla uczniów.
Wystawa „Papież Jan Paweł II – dar Polski dla świata” zostanie otwarta w siedzibie Biura Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą, które prowadzi Akademia Polonijna KUL. Wydarzenie rozpocznie się w piątek 12 maja o godz. 18.30. Ekspozycja ukazuje najważniejsze aspekty pontyfikatu Jana Pawła II. Składają się na nią zdjęcia, kopie dokumentów, informacje o działalności społecznej, ekumenicznej i duszpasterskiej. Plansze opatrzone są komentarzami w trzech językach: polskim, angielskim i francuskim. Do tej pory wystawa prezentowana była m.in. w Kanadzie (Parlament Federalny w Ottawie, Ratusz w Windsor), Parlamencie Europejskim w Brukseli, Senacie RP, na Ukrainie, a także w szkołach i instytucjach w całej Polsce.
Otwarciu ekspozycji towarzyszyć będzie panel dyskusyjny „Jan Paweł II – czy nauczanie papieża z Polski jest dziś potrzebne?”. Wezmą w nim udział: dr Robert Derewenda z Instytutu Historii KUL, dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie; ks. dr hab. Marek Słomka, prof. KUL, dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL; ks. dr hab. Jarosław Jęczeń, wiceprezes Fundacji Rozwoju KUL, oraz fotograf papieski Grzegorz Gałązka.
Tematy dyskusji będą dotyczyły m.in.: znaczenia nauczania Jana Pawła II we współczesnym świecie; pytania, czy może być ono inspirujące dla młodych ludzi; promocji nauczania papieża Polaka z wykorzystaniem nowych technologii i środków komunikacji; ostatnich publikacji medialnych dot. Jana Pawła II i oceny ich źródeł historycznych oraz wpływu Ojca Świętego na losy Polski, Europy i świata.
Wydarzenie zakończy projekcja filmu „Totus Tuus” w reżyserii Damiana Bieńka z Akademii Nowoczesnych Mediów i Komunikacji KUL.
„Język, literatura i tożsamość w czasach sztucznej inteligencji” to z kolei tytuł drugiego z paneli dyskusyjnych, który rozpocznie się w sobotę 13 maja o godz. 17.30 w Seminarium Polskim w Paryżu (11 rue Jules Guesde, Issy-les-Moulineaux). Wezmą w nim udział: dr hab. Lech Giemza, prof. KUL z Instytutu Literaturoznawstwa; dr hab. Mariusz Koper, prof. KUL z Instytutu Językoznawstwa; dr hab. Artur Mamcarz-Plisiecki, prof. KUL z Katedry Filozofii Kultury i Podstaw Retoryki. Dyskusja będzie dotyczyła m.in. zmian w języku polskim i jego przyszłości, języka internetu i nowych mediów, wypowiedzi publicznych, a także literatury współczesnej i klasycznej oraz jej obecności w mediach społecznościowych.
Po zakończeniu panelu, o godz. 19.00, w Seminarium Polskim odbędzie się koncert artystów z Muzykologii KUL „Polska piosenka w historii. Historia Polski w piosenkach”. Wydarzenie będzie doskonałą okazją do odbycia muzycznej podróży zarówno po miejscach, jak i w czasie. Artyści za pomocą wybranych utworów zaprezentują dwa wieki historii Polski zapisanej w dźwiękach i słowach. W programie pojawią się utwory czołowych kompozytorów polskich okresu romantyzmu, m.in. Chopina i Moniuszki. Nie zabraknie również hitów dwudziestolecia międzywojennego oraz współczesnych kompozycji rodzimych twórców.
Do udziału w „Dniach KULtury Polskiej” w Paryżu zaprasza rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II, ks. prof. Mirosław Kalinowski. Wydarzenie patronatem objął ambasador RP w Republice Francuskiej i Księstwie Monako, Jan Emeryk Rościszewski. Patronem medialnym jest portal PolskiFR.fr, a partnerem Polska Misja Katolicka we Francji.(PAP)
ksta/ mms/