Wystawę obrazów Leona Wyczółkowskiego pt. "Wrażenia z Pomorza" zaprezentowano w Muzeum Etnograficznym we Włocławku (woj. kujawsko-pomorskie). Ekspozycję zorganizowano w ramach obchodzonego w Bydgoszczy Roku Leona Wyczółkowskiego.
Dzieła Leona Wyczółkowskiego z kolekcji Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy prezentowane są w muzeum we Włocławku po raz trzeci. Pierwsza wystawa "Leon Wyczółkowski. Grafika, rysunek" miała miejsce w 1983 r., druga "Sztuka Leona Wyczółkowskiego" - w 1998 r.
"Obecna jest prezentacją wybranych obrazów, grafik i rysunków z zakresu pejzażu, widoków i detali architektonicznych związanych z terytorium Pomorza. Znajdziemy na niej prace z lat 1909-1934 ukazujące pejzaż i architekturę różnych miejscowości, od Poznania po Hel" - wyjaśniła Krystyna Kotula, komisarz wystawy.
Na włocławską wystawę bydgoskie muzeum wypożyczyło także dwa wizerunki własne malarza - autoportret z 1912 r. (akwarela) i autoportret z 1927 r. (rysunek tuszem). Ekspozycję we Włocławku tworzy w sumie 35 prac Wyczółkowskiego.
Na włocławską wystawę bydgoskie muzeum wypożyczyło także dwa wizerunki własne malarza - autoportret z 1912 r. (akwarela) i autoportret z 1927 r. (rysunek tuszem). Ekspozycję we Włocławku tworzy w sumie 35 prac Wyczółkowskiego.
"W prezentowanych dziełach dominują widoki z parku w Gościeradzu, kwitnące sady prześwietlone słońcem, majestatyczne drzewa z Borów Tucholskich. W widokach architektonicznych nie zabrakło charakterystycznych miejsc z Torunia, Gdańska, Świecia czy Koronowa" - zaznaczyła komisarz wystawy.
Prezentowane we Włocławku dzieła to efekt ulubionych przez malarza studiów plenerowych, najczęściej o zachodzie czy wschodzie słońca. Najwięcej z nich pochodzi z okresu gościeradzkiego, czyli po roku 1922. Wówczas Wyczółkowski otrzymał dworek otoczony parkiem, w miejscowości Gościeradz położonej w pobliżu Koronowa, w dowód wdzięczności za dar przekazany dla Muzeum Narodowego w Poznaniu.
Rok 2012 został poświęcony pamięci malarza przez Radę Miasta Bydgoszczy. Miasto związane jest z postacią artysty poprzez jego częste kontakty z Bydgoszczą w latach 30. Wyczółkowski obdarował także bydgoskie muzeum znaczną częścią swojej spuścizny, a placówka nosi obecnie jego imię.
Leon Jan Wyczółkowski (1852-1936) zaliczany jest do czołówki malarzy polskich. Wybitny przedstawiciel Młodej Polski, zasłużony pedagog, wszechstronnie utalentowany, malował, rysował, wykonywał grafiki, sporadycznie także rzeźby.
Dzieła Leona Wyczółkowskiego znajdują się w zbiorach muzeów narodowych i niemal wszystkich muzeach kolekcjonujących polskie malarstwo. Największy i najbardziej różnorodny posiada Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy. Do dziś w specjalnym dziale muzeum, poświęconym wyłącznie twórczości Wyczółkowskiego, zgromadzono ok. 700 jego prac, w tym obrazy olejne, pastele, akwarele, tempery, tusze, rysunki oraz liczne grafiki. W 2009 r. na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy otwarto oddział Muzeum Okręgowego, pod nazwą Dom Leona Wyczółkowskiego, w którym umieszczono stałą ekspozycję poświęconą artyście.(PAP)
olz/ hes/