Kultura i sztuka po 1989 roku

29.06.2014 aktualizacja 19.07.2016

Małgorzata Rejmer laureatką Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia

Małgorzata Rejmer za tom reportaży "Bukareszt. Kurz i krew" została laureatką trzeciej edycji Nagrody Literackiej dla Autorki Gryfia. Nagrodę wręczono podczas uroczystej gali w sobotę późnym wieczorem w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.

"Rejmer namalowała portret miasta, którego nie da się okiełznać" - powiedziała przewodnicząca jury Gryfii Joanna Laprus-Mikulska. "Miasta, które się przepoczwarza, chaosu i absurdów, piękna i brzydoty, historii i legendy, miasta które się kocha i nienawidzi. Rejmer namalowała portret miasta z niezwykłą czułością, ale jest to czułość wynikająca z empatii i koncentracji, czułość doskonałego obserwatora" - powiedziała Laprus-Mikulska.

"Rejmer namalowała portret miasta portretami ludzi okaleczonych doświadczeniem, skazanych na przeszłość i opętanych historią" - dodała Laprus-Mikulska

W książce Rejmer jest reportaż, esej i elementy dramatu - powiedziała Laprus-Mikulska. "Ta literackość i wielowymiarowość z jednej strony obnaża, z drugiej oswaja dzikość tego miasta, jego piękno i ułomność. Rejmer namalowała portret miasta, który jest skończony i doskonały - dodała.

Odbierając nagrodę wyraźnie wzruszona Rejmer powiedziała, że pieniądze dadzą jej niezależność i pozwolą spełnić marzenia i pojechać do Iranu i na Bałkany. Nagroda wynosi 50 tys. zł.

Rejmer jest doktorantką w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. W 2009 r. wydała debiutancką powieść "Toksymia" nominowaną do Nagrody Literackiej Gdynia.

W finale tegorocznego konkursu znalazły się także: opowieść o śmierci matki "Kochałam, kiedy odeszła" Anny Augustyniak, biografia cygańskiej poetki "Papusza" Angeliki Kuźniak, powieść o niekochanej przez rodzinę dziewczynce "Dziunia" Anny M. Nowakowskiej oraz tom wierszy "Ciemność. Resort SPA" Katarzyny Ewy Zdanowicz.

Ogłoszeniu laureatki Gryfii towarzyszy impreza promująca czytelnictwo. Przez cały weekend na pl. Lotników funkcjonuje Miasteczko Literackie, w którym m.in. można było spotkać wszystkie finalistki tegorocznej nagrody i innych autorów, a także zapoznać się ofertą ponad 50 wydawnictw.

Jeszcze w niedzielę zaplanowano spotkanie m.in. ze szczecińską pisarką Moniką Szwają, specjalizującą się w tematyce kryminalnej Katarzyną Bondą, czy poetą i prozaikiem Ryszardem Ulickim. Dla najmłodszych czytelników przygotowano warsztaty i spotkania z autorami książek dla dzieci.

Organizatorem Gryfii jest "Kurier Szczeciński".

W 2012 r. Gryfię zdobyła książka "Włoskie szpilki", której autorką jest Magdalena Tulli, a w 2013 r. "Ocalenie Atlantydy" Zyty Oryszyn. (PAP)

res/ sp/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL