Autorka książek dla dzieci, dramatów i tekstów piosenek Malina Prześluga-Delimata jest tegoroczną laureatką Nagrody Artystycznej Miasta Poznania - podał w środę poznański magistrat. Wyróżnienie przyznano jej za osiągnięcia w dziedzinie dramatopisarstwa oraz literatury dla dzieci i młodzieży.
Najwyższe wyróżnienie miasta dla ludzi kultury przyznała kapituła pod przewodnictwem prof. Waldemara Kuligowskiego.
Jak podano, Prześluga-Delimata została wyróżniona "za wybitne osiągnięcia w dziedzinie dramatopisarstwa oraz literatury dla dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem troski o wrażliwy i niedyskryminujący język oraz traktowanie młodego odbiorcy jak poważnego partnera do rozmowy o współczesnym świecie".
Laureatka powiedziała, że przyznaną jej przez miasto nagrodę traktuje w szczególny sposób.
"Przyznało mi ją miasto, w którym żyję, tworzę i pracuję, z którym związałam się świadomie dawno temu i które nie przestaje mnie inspirować i fascynować. Po drugie - otrzymuję tę nagrodę w roku tak trudnym dla sztuki i dla kultury, w Polsce i na świecie. My, artyści, tkwimy w tymczasowym niebycie, czekamy aż nas "odmrożą", na szarym końcu, a przecież bez sztuki, bez kultury ludzie przestają być ludźmi" – powiedziała Malina Prześluga-Delimata.
Przewodniczący kapituły Nagrody Artystycznej Miasta Poznania wyjaśnił, że tegoroczna nagroda została przyznana "za poważną twórczość dla dzieci, za oddanie głosu tym, których na co dzień nie słyszymy, za otwieranie zamkniętych umysłów i nowe opisywanie rzeczywistości".
"Doceniamy wyobraźnię artystyczną artystki, ale i jej mądre zaangażowanie na rzecz rozmowy i zmniejszania dystansu (którego wszyscy mamy już raczej dość)" – podkreślił prof. Kuligowski.
Malina Prześluga-Delimata jest kierowniczką literacką i dramaturżką Teatru Animacji w Poznaniu. W jej dorobku znajduje się kilkanaście książek dla dzieci, teksty piosenek oraz kilkadziesiąt wielokrotnie nagradzanych tekstów dramatycznych.
Jej sztuki ponad 70 razy adaptowano w teatrach dramatycznych i lalkowych w Polsce oraz zagranicą. Jest wielokrotną laureatką Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, Ogólnopolskiego Konkursu Dramaturgicznego Strefy Kontaktu czy Konkursu na Sztukę dla Dzieci i Młodzieży Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu. W 2013 roku została laureatką konkursu dramaturgicznego Metafory Rzeczywistości.
Jest zdobywczynią nagrody "Książka Roku" Polskiej Sekcji Nagród IBBY za książkę "Ziuzia" (2013), nagrody Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego za dokonania w dziedzinie literatury i dramaturgii dla dzieci (2015), Medalu Młodej Sztuki (2012) oraz Nagrody Marszałka Województwa Wielkopolskiego (2015).
Jej dramaty przetłumaczono na francuski, angielski, niemiecki, bułgarski, ukraiński, rumuński, białoruski, rosyjski i węgierski.
Miasto poinformowało, że ze względu na ograniczenia związane z epidemią COVID19, wręczenie nagrody oraz laureatów stypendiów dla młodych twórców poznańskiego środowiska artystycznego odbędzie się w najbliższym czasie w formie kameralnych spotkań, organizowanych zgodnie z aktualnymi wymogami bezpieczeństwa.(PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ itm/