Wrocławski Teatr Współczesny im. Marii i Edmunda Wiercińskich to od środy pełna nazwa wrocławskiego teatru. Wcześniej scena nosiła imię tylko Edmunda Wiercińskiego; teraz uhonorowano również jego żonę – aktorkę, reżysera teatralnego, telewizjnego i radiowego.
Zmianę nazwy patrona teatru wprowadzono uchwałą Rady Miejskie Wrocławia, która został przyjęta jednogłośnie w październiku tego roku.
Wrocławski Teatr Współczesny wskazuje, że wnioskując o zmianę nazwy patrona, chciał przywrócić pamięć i uhonorować Marię Wiercińską.
„Marii Wiercińskiej droga przez teatr to także historia emancypacji – osobistej i artystycznej, to wytrwałe i konsekwentne budowanie własnej, niezależnej od męża, pozycji zawodowej” - podkreślono.
Teatr otrzymał nazwę Wrocławski Teatr Współczesny w 1967 r. Wówczas też nadano mu patronat Edmunda Wiercińskiego - wybitnego aktora, reżysera i pedagoga. Osiągnięcia artystyczne Marii Wiercińskiej wtedy „pozostawały w cieniu twórczego dorobku męża”. W 2014 r. ukazała się „Korespondencja Wiercińskich”, wydana dzięki wnukowi artystów, Krzysztofowi Smołce i opracowana przez Marka Piekuta. „Lektura listów uświadomiła na nowo, prawdę wydawałoby się oczywistą, iż Maria w równym stopniu, jak jej mąż, współtworzyła ten szczególny i niezwykle ważny dla polskiego teatru duet artystów” - podkreślono w komunikacie Wrocławskiego Teatru Współczesnego.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ pat/