Kultura i sztuka 1945-1989

06.06.2019

Marszałek Stanisław Karczewski wziął udział w odsłonięciu tablicy Czesława Niemena w Grodnie

Marszałek Stanisław Karczewski wspólnie z przewodniczącym wyższej izby parlamentu Białorusi Michaiłem Miasnikowiczem odsłonił w czwartek w Grodnie tablicę upamiętniającą Czesława Niemena, wybitnego polskiego muzyka urodzonego na Grodzieńszczyźnie.

"Cieszę się, że tylu ludzi w Grodnie kocha Niemena i kocha Polskę" – powiedział podczas odsłonięcia tablicy upamiętniającej Niemena przed grodzieńskim Koledżem Humanistycznym. Dawniej mieściła się tam szkoła muzyczna, do której przez rok, w latach 1954-1955 uczęszczał młody Czesław Wydrzycki, pochodzący z niedalekich Wasiliszek Starych.

Karczewski mówił o wielkim wzruszeniu, a także o tym, że Niemen stał się postacią, której życiorys i twórczość łączą Polskę i Białoruś.

"Widziałem dzisiaj, jak piękny jest Niemen. Nie dziwię się, że ten wybitny artysta wybrał nazwę tej rzeki jako swój pseudonim i chciał się zawsze łączyć z tym miejscem" – dodał.

Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski przypomniał, że urodzony na terenie II RP Niemen, wraz z rodziną opuścił strony rodzinne w ramach repatriacji, kilkanaście lat po tym, jak tereny te stały się częścią ZSRR.

W czwartkowej uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz lokalnych, polscy dyplomaci, mieszkańcy miasta, w tym licznie zgromadzeni mieszkający w Grodnie Polacy, uczniowie koledżu.

Honorowym gościem uroczystości była wdowa po artyście Małgorzata Niemen-Wydrzycka. "To jest coś szczególnego, absolutnie wyjątkowego" – powiedziała. "Historia zatoczyła koło. W roku swoich 80. urodzin Czesław wrócił w swoje rodzinne strony" – dodała.

"Należę do pokolenia, które słuchało nie tylko Beatlesów, ale także Czesława Niemena, dlatego jest to dla mnie honor i duma" – powiedział PAP Uładzimir Pancielejeu, grodzieński artysta, twórca tablicy pamiątkowej. Przyznał, że było to dla niego duże wyzwanie i odpowiedzialność, bo projekt rzeźby zatwierdzała żona artysty.

O wielkiej radości z tego, że postać Niemena została upamiętniona, mówili PAP obecni na uroczystości Wiera Sawina i Dzmitry Padbiareski, którzy od lat działają na rzecz popularyzacji twórczości artysty na Białorusi. Do Grodna przyjechał również Uładzimir Sieniuta, który opiekuje się muzeum Niemena w jego domu rodzinnym w Starych Wasiliszkach.

Z Grodna Justyna Prus (PAP)

just/ ulb/ mal/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL