Mateusz Werner został redaktorem naczelnym miesięcznika „Twórczość”, najstarszego pisma literackiego w Polsce, ukazującego się nieprzerwanie od sierpnia 1945 r. Zastąpił na tym stanowisku Bohdana Zadurę, który kierował redakcją od 2004 r. – poinformował PAP Łukasz Jarocki z Instytutu Książki (IK).
Jak przypomniano, "miesięcznik powstał w Krakowie w sierpniu 1945 r. z inicjatywy Kazimierza Wyki, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego i Karola Kuryluka, redaktora przedwojennych +Sygnałów+; miał wtedy podtytuł +miesięcznik literacko-krytyczny+".
"+Twórczość+ jest pismem pierwodruków. Publikuje współczesną polską poezję i prozę, eseje poświęcone literaturze polskiej i światowej, krytykę literacką, felietony i szkice literackie, a także materiały archiwalne: dzienniki i korespondencję ważnych postaci polskiego życia literackiego" - napisano w informacji IK. "Znajdziemy w nim utwory przede wszystkim polskich twórców – zarówno pisarzy znanych, jak i debiutantów" - dodano.
Zaznaczono, że w czasopiśmie "publikowali polscy nobliści (Wisława Szymborska, Czesław Miłosz), wybitni poeci, pisarze, tłumacze i krytycy m.in. nieżyjący już Tadeusz Różewicz, Zbigniew Herbert, Stanisław Grochowiak, Sławomir Mrożek, Marian Pankowski, Jan Błoński, Helena Zaworska, Henryk Markiewicz, Julia Hartwig, Urszula Kozioł, Julian Kornhauser, Wiesław Myśliwski czy Andrzej Mencwel".
Redaktorami naczelnymi "Twórczości" byli kolejno: Kazimierz Wyka (1945–49), Adam Ważyk (1950-54), Jarosław Iwaszkiewicz (1955–80), Jerzy Lisowski (1981-2004) i Bohdan Zadura (2004-20).
Wydawcą czasopisma "Twórczość" jest IK.
Mateusz Werner to filozof kultury, eseista i krytyk filmowy. Jest doktorem nauk humanistycznych. Z wyróżnieniem ukończył Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego, jest także absolwentem Szkoły Nauk Społecznych przy Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Był stypendystą Gemeinschaft zur Foerderung von Studienaufenthalten polnischer Studierender in Deutschland e. V na wydziale germanistycznym Uniwersytetu Filipa w Marburgu oraz Junior Fellow wiedeńskiego Instytutu Nauk o Człowieku.
Był laureatem Nagrody im. Krzysztofa Mętraka dla najlepszego krytyka filmowego w roku 1995.Jak podano w informacji IK, "jego dorobek publicystyczny obejmuje kilkaset artykułów i szkiców drukowanych w prasie i periodykach".(PAP)
autor: Grzegorz Janikowski
gj/ aszw/