Kultura i sztuka po 1989 roku

22.02.2018

Międzynarodowe Targi Książki w Wilnie z udziałem wystawców z Polski

W Wilnie rozpoczęły się Międzynarodowe Targi Książki z udziałem 370 wystawców z dziewięciu krajów, w tym z Polski. Motywem przewodnim polskiej prezentacji na targach są obchody 100-lecia niepodległości kraju i Kraków - Miasto Literatury UNESCO.

„Poprzez naszą obecność chcemy pokazać m.in. wkład polskich pisarzy w odzyskiwanie niepodległości i budowanie kultury wolnego państwa, kultury polskiej” - powiedział PAP Marcin Łapczyński, dyrektor Instytutu Polskiego w Wilnie, organizatora polskiego stoiska.

Polska na targach w Wilnie prezentuje przede wszystkim największe osiągnięcia w dziedzinie literatury – dzieła polskich laureatów Nagrody Nobla: Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, Henryka Sienkiewicza i Władysława Reymonta.

Swój dorobek wydawniczy przedstawia jedno z największych polskich wydawnictw Znak. Goście targów będą mogli zapoznać się z działalnością Krakowskiego Biura Festiwalowego, które prezentuje Kraków – Miasto Literatury UNESCO jako intelektualne i kulturalne centrum Europy.

„Kraków to miasto, którym warto się pochwalić” - powiedział Łapczyński. Przypomniał, że w Krakowie odbywają się tak znane festiwale, jak Festiwal Miłosza czy Festiwal Conrada, tam też wręczana jest Nagroda Transatlantyk czy Nagroda Poetycka im. Wisławy Szymborskiej.

Podczas targów odbędzie się spotkanie z reżyserem Krzysztofem Zanussim, którego książkę „Strategie życia, czyli jak zjeść ciastko i je mieć” wydało dzięki wsparciu Instytutu Polskiego litewskie wydawnictwo Vaga; odbędzie się też festiwal filmowy "Kino Pavasaris". Zaplanowane są też spotkania z wydawcą i redaktorem naczelnym wydawnictwa Znak Jerzym Illgiem, pisarką i scenarzystką Joanną Gromek, przedstawicielką Krakowskiego Biura Festiwalowego Urszulą Chwalbą, znanym polskim historykiem prof. Markiem Kornatem oraz dziennikarką Ewą Wołkanowską-Kołodziej.

Na swoim stoisku oraz w trakcie wydarzeń towarzyszących targom, Instytut Polski w Wilnie wraz z partnerami zaprezentuje nowości literatury polskiej wydane w ostatnim czasie w języku litewskim.

W ciągu ostatniego roku w języku litewskim ukazały się m.in. „Widnokrąg” Wiesława Myśliwskiego, trzytomowe wydanie „Listów” Jerzego Giedroycia i Czesława Miłosza, a także „Wspomnienia polskie” Witolda Gombrowicza, za które tłumaczka Irena Aleksaite otrzymała nagrodę Tłumacza Roku.

„Polscy autorzy stają się coraz bardziej zauważalni przez litewskiego odbiorcę” - ocenia Łapczyński, wskazując, że „nasza prezentacja na targach pomaga w dotarciu do litewskiej publiczności”.

Międzynarodowe Targi Książki w Wilnie potrwają do niedzieli. Będzie im towarzyszyło blisko 600 wydarzeń. W poniedziałek w Litewskiej Bibliotece Narodowej im. M. Mażvydasa w Wilnie odbędzie się otwarcie wystawy „Wisława. Szymborska. Kolaże”, przedstawiającej mało znany aspekt twórczości noblistki. Prezentację wystawy, która potrwa do 16 marca, wsparł Instytut Książki w Krakowie.

Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)

aki/ ami/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL