Miłośnicy twórczości Eduarda Mendozy mogą mu złożyć hołd, przysyłając do Krakowa swoje zdjęcia z książkami hiszpańskiego pisarza, pocztówki swoich miast, listy gratulacyjne, które zostaną wklejone do specjalnej księgi wystawionej w tutejszym Instytucie Cervantesa do 5 maja.
Po tym czasie organizatorzy projektu – Instytut Cervantesa w Krakowie – wyślą księgę bezpośrednio do sławnego pisarza.
Akcja ma na celu uczcić przyznanie Mendozie Nagrody Cervantesa (Premio Cervantes) 2016 – najważniejszego w świecie hiszpańskojęzycznym wyróżnienia literackiego, nazywanego hiszpańskim Noblem. Pisarz odebrał ją 20 kwietnia w rodzinnym mieście autora „Don Kichota” – w Alcala de Henares.
„Autor w trakcie swoich wizyt w Polsce wielokrotnie podkreślał, że tutejsza publiczność jest mu bardzo bliska, stąd też krakowski Instytut Cervantesa, którego biblioteka nosi imię pisarza, planuje dla niego niespodziankę – księgę gratulacyjną” – powiedziała PAP Zofia Jakubowska-Pindel z Instytutu Cervantesa.
Organizatorzy zachęcają osoby mieszkające w stolicy Małopolski do osobistego składania powinszowań – księga jest wystawiona w bibliotece Instytutu Cervantesa. Zaś wszyscy spoza Krakowa mogą uczestniczyć w akcji przysyłając (pocztą tradycyjną, elektroniczną lub za pośrednictwem gołębia pocztowego) gratulacje, listy, pocztówki lub zdjęcia na adres Instytutu. „Przyjmiemy i wkleimy do księgi nie tylko listy, pocztówki i zdjęcia. Wszelka inwencja jest mile widziana” – zachęcała przedstawicielka Instytutu.
Eduardo Mendoza urodził się w 1943 r., jest związany z Barceloną. Zasłynął przede wszystkim dzięki takim książkom jak „Sekret hiszpańskiej pensjonarki”, „Oliwkowy labirynt”, „Przygoda fryzjera damskiego”, „Awantura o pieniądze albo życie”, „Tajemnica zaginionej ślicznotki”.
Nagroda Cervantesa jest od 1976 r. przyznawana pisarzom hiszpańskojęzycznym (z różnych państw) za całokształt twórczości. Jej wartość wynosi 125 tys. euro, nagrodę funduje hiszpańskie ministerstwo kultury. Wyróżnienie wręcza król Hiszpanii w rodzinnym mieście autora „Don Kichota” – w Alcala de Henares. Wśród dotychczasowych laureatów są m.in. Mario Vargas Llosa, Francisco Umbral, Juan Marse, Elena Poniatowska. (PAP)
bko/ itm/