Minister kultury Bogdan Zdrojewski wśród sukcesów swojej kadencji w latach 2007-2011 wymienił m.in. efektywne wykorzystanie środków unijnych, przyjęcie Wieloletniego Programu Rządowego Kultura+ i obchody Roku Chopinowskiego. Zdrojewski wyjaśnił, że ostatnie lata starał się uczynić czasem inwestycji w kulturę. "Moim celem było doprowadzenie do sytuacji, aby Polska rozsądnie zainwestowała w kulturę" - mówił minister na wtorkowej konferencji prasowej.
Za przykład takiej inwestycji szef resortu kultury uznał wykorzystanie środków unijnych przez swój resort.
"Jesteśmy liderem w absorpcji środków europejskich nie tylko w Polsce, ale i w Europie" - mówił minister, zwracając uwagę, że po raz pierwszy w historii kultura została włączona w działania Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego jako odrębna kategoria, a do dnia dzisiejszego podpisano 58 umów o dofinansowanie ze środków unijnych.
Wśród najważniejszych inwestycji zrealizowanych zarówno ze środków europejskich, jak i własnych Zdrojewski wymienił: Operę Podlaską w Białymstoku, Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu, Teatr Szekspirowski w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku oraz inwestycje chopinowskie - adaptację Zamku Ostrogskich na Muzeum Fryderyka Chopina, budowę Centrum Chopinowskiego, rewitalizację oraz rozbudowę obiektów w Żelazowej Woli i Brochowie.
Minister zwrócił uwagę na przyjęty przez rząd Wieloletni Programu Rządowego Kultura+, którego celem jest poprawa dostępu do kultury osób zamieszkałych na wsiach i w małych miejscowościach. Przypomniał, że do roku 2015 gminne biblioteki publiczne mają stać się nowoczesnymi centrami kultury, a mieszkańcy wsi i małych miast uzyskają łatwiejszy dostęp do cyfrowych zasobów polskiego dziedzictwa kulturowego za pośrednictwem internetu.
Zdrojewski podkreślił, że jego resort przekazywał niejednokrotnie środki finansowe na ochronę dziedzictwa narodowego. Przeznaczone na ochronę zabytków trafiły m.in. do byłego obozu Auschwitz-Birkenau i Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach. Udało się też - jak przypomniał minister - odzyskać zagrabione w czasie II wojny światowej obrazy Aleksandra Gierymskiego "Pomarańczarka" i dwa dzieła Juliana Fałata "Naganka na polowaniu w Nieświeżu" i "Przed polowaniem w Rytwianach" oraz pamiątki związane z Fryderykiem Chopinem.
Minister mówił też o sukcesie Roku Fryderyka Chopina obchodzonego w 2010 r., podczas którego odbyło się ok. 2600 wydarzeń w całej Polsce. Łącznie w latach 2005-2010 na przygotowania do krajowych obchodów Roku Chopinowskiego w ramach polityki rządowej wydano 133,4 mln zł, a w samym 2010 roku - 29,3 mln zł. Portal www.chopin2010.pl stał się bazą wydarzeń chopinowskich na całym świecie i zanotował 1,5 miliona odwiedzin użytkowników ze 140 krajów świata, m.in. z Polski, Japonii, USA, Włoch, Kanady i Tajwanu.(PAP)
agz/ hes/ jbr/