Minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Małgorzata Omilanowska uhonorowała w poniedziałek osoby zasłużone dla powstania Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie; wręczyła złote, srebrne i brązowe medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"
Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" nadawany jest osobom lub instytucjom szczególnie wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, działalności kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.
"Uhonorowaliśmy dziś osoby, które współtworzyły Muzeum Historii Żydów Polskich i jego wystawę stałą, którą otworzyliśmy w październiku ubiegłego roku. To było bardzo wielkie, ważne wydarzenie dla polskiej kultury (...). Ponieważ minęło już parę miesięcy od otwarcia, możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że trafiliśmy w dziesiątkę. Zainteresowanie wystawą stałą jest przeogromne, a opinie zarówno w Polsce, jak i zagranicą, są jednoznacznie najlepsze z możliwych" - powiedziała Omilanowska dziennikarzom po uroczystości.
Podkreśliła, że o Muzeum Historii Żydów Polskich "mówi się w samych superlatywach, a to znaczy, że ci ludzie, którzy zostali dziś odznaczeni wykonali swoją pracę nie tylko z pasją i zaangażowaniem, ale po prostu wykonali ją bardzo dobrze".
Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" otrzymał Marian Turski, były przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny. Od 1993 r., kiedy narodziła się wizja stworzenia Muzeum Historii Żydów Polskich, realizacja tego przedsięwzięcia stała się głównym celem działalności Stowarzyszenia.
Turski pytany przez dziennikarzy o uczucia, jakie towarzyszą mu, gdy słyszy o sukcesie Muzeum powiedział: "to uczucie człowieka, że dostał od opatrzności, to, czego nie dostał wielki nauczyciel żydowski, czyli Mojżesz. Mojżesz nie wszedł do Ziemi Obiecanej, ja wszedłem".
Małgorzata Omilanowska: Uhonorowaliśmy dziś osoby, które współtworzyły Muzeum Historii Żydów Polskich i jego wystawę stałą, którą otworzyliśmy w październiku ubiegłego roku. To było bardzo wielkie, ważne wydarzenie dla polskiej kultury (...). Ponieważ minęło już parę miesięcy od otwarcia, możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że trafiliśmy w dziesiątkę.
Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przyznano Janowi Jagielskiemu, a Brązowe Medale "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" - Alinie Całej, Mirosławowi Nizio i Sharon Felicity Ross.
Alina Cała odmówiła przyjęcia medalu. Jak wyjaśniła, zrobiła to na znak protestu wobec sytuacji w Żydowskim Instytucie Historycznym, który jest - jej zdaniem - bardzo źle zarządzany. Przekazała minister kultury pismo, w którym opisuje sytuację w tej instytucji.
"Śledzę echa konfliktu pani dr Całej z dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego panem Pawłem Śpiewakiem. Ma on wybitnie charakter wewnętrznego konfliktu personalnego" - powiedziała dziennikarzom Omilanowska proszona o komentarz. Zapewniła, że zapozna się z materiałami, które otrzymała podczas uroczystości.
Minister wręczyła też odznaki honorowe "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Uhonorowani nimi zostali: Nilly Amit, Arnaud Dechelle (w jego imieniu odznakę odebrał Stephen Richard Lumby), Joanna Fikus, Kalina Gawlas,Kathy Jones (w jej imieniu odznakę odebrał Stephen Richard Lumby), Samuel D. Kassow, Igor Kąkolewski, Piotr Kowalik, Stanisław Krajewski, Jacek Leociak, Stephen Richard Lumby, Marta Prochwicz, Janusz Ryszard Roszkowski, Piotr Rytka-Zanberg, Alina Skibińska, Albert Stankowski, Robert Supeł, Ewa Szymańska-Wierzyńska, Adam Teller, Hanna Węgrzynek, Marta Halina Wróbel i Hanna Zaremska.
Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN to pierwsza w Polsce instytucja kultury stworzona w formule partnerstwa publiczno-prywatnego przez MKiDN, Miasto Stołeczne Warszawę i stowarzyszenie ŻIH. Rozpoczęło działalność programową (kulturalną i edukacyjną) 19 kwietnia 2013 r. Tego dnia do użytku oddano budynek zaprojektowany przez fińską pracownię Lahdelma and Mahlamaeki. Oficjalna uroczystość otwarcia wystawy stałej, z udziałem najwyższych władz państwowych oraz gości z kraju i z zagranicy, odbyła się 28 października 2014 r.
Ekspozycja składa się z ośmiu galerii, które opowiadają o kulturze i dziedzictwie polskich Żydów, z których czerpią Polska i świat. Wystawę przygotował międzynarodowy zespół naukowców i kuratorów pod kierunkiem prof. Barbary Kirshenblatt-Gimblett. (PAP)
dsr/ agz/