Kultura i sztuka po 1989 roku

22.02.2018

MKiDN: dr hab. Aleksandra Dziurosz zastępcą dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński nominował dr hab. Aleksandrę Dziurosz, prof. UMFC, na zastępcę dyrektora Instytutu Muzyki i Tańca - poinformowało MKiDN. Dziurosz jest m.in. tancerką i choreografem.

Jak podano na stronie Instytutu Muzyki i Tańca, Dziurosz jest pomysłodawczynią i dyrektorem Warszawskiego Teatru Tańca, dyrektorem Warsaw Dance Days - Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego oraz kierownikiem artystycznym Chopin University Dance Company.

Dziurosz ukończyła Państwową Szkołę Baletową w Bytomiu (1999), Pedagogikę Baletu (2003, dyplom z wyróżnieniem) i Podyplomowe Studia Teorii Tańca (2007) w Akademii Muzycznej w Warszawie.

"Jako tancerka, pedagog tańca i choreografka występowała m.in. w: Japonii, Hiszpanii, Puerto Rico, Chinach, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Finlandii, Niemczech, Holandii, Danii, na Krecie, Litwie, Ukrainie, Węgrzech, w Czechach i Polsce. Była stypendystką Fundacji Balet ze Szczecina i Fundacji im. Pokusów z Krakowa, trzykrotnie – stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dwukrotnie – stypendystką Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, oraz stypendystką Konferencji Rektorów Szwajcarskich. Jest laureatką nagrody choreograficznej Dyrektora Polskiego Teatru Tańca – Ewy Wycichowskiej, grupowej nagrody Rektora UMFC I stopnia oraz – dwukrotnie – indywidualnej II stopnia" - napisano na stronie Instytutu.

Instytut Muzyki i Tańca działa od października 2010 roku. Został powołany przez ówczesnego ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego.(PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL