Chorwat Mojmir Mihatov zdobył Grand Prix 22. Otwartego Międzynarodowego Konkursu na Rysunek Satyryczny organizowanego przez Bibliotekę Norwida – poinformowała we wtorek Anna Urbańska z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C. Norwida w Zielonej Górze.
Pierwszą nagrodę otrzymał Henryk Cebula, drugą Julia Łuczak, a trzecią Francuz Bernard Bouton. Laureaci otrzymają od 2 tys. do 5 tys. zł oraz nagrody ufundowane przez sponsorów. Tradycyjnie zostanie także wydany katalog z najlepszymi pracami.
"Temat konkursu (plastik - PAP) okazał się dość trudny. Rysownicy odebrali go bardzo dosłownie, tak więc większość prac traktowała dosłownie o plastiku, o plastikowych butelkach, słomkach, oceanach pełnych śmieci. Stosunkowo niewielu kojarzył się ten temat inaczej. Nie było jak co roku odniesień do polityki, niewiele o treści erotycznej, bądź obyczajowej. Dominowała troska o nasze środowisko. Konkurs adresowany jest do amatorów i profesjonalistów, tak więc poziom wykonania prac jest bardzo zróżnicowany. Jury oceniało zarówno sam pomysł jak i wykonanie. Sama czołówka prac okazała się jak zwykle wyborna" – powiedziała sekretarz Konkursu Maria Radziszewska.
Zwycięski rysunek Mojmira Mihatova przestawia kobietę i mężczyznę stojących na hałdzie plastikowych butelek, którzy robią sobie tzw. selfie telefonem komórkowym. Stoją oni na tle uschniętej jabłoni, na której pozostało jedno jabłko. Adam i Ewa, bo to tak można zinterpretować ten obraz, intymne części ciała mają zasłonięte nie liśćmi figowymi, lecz puszkami po konserwach i plastikową butelką.
Urbańska podkreśliła, że pomimo trudnej sytuacji związanej z panująca epidemią koronawirusa, tegoroczny Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem twórców, jednak większość prac nadesłali uczestnicy z Polski. Z powodu epidemii termin Konkursu był przedłużany w związku z trudnościami w funkcjonowaniu transportu. Z tego też względu wielu rysowników nie wzięło udziału.
W tym roku, na przegląd zgłoszono łącznie 661 prac przygotowanych przez 240 autorów z 24 krajów, m.in. z Ukrainy, Serbii, Chorwacji, Turcji, Chin, Izraela, Belgii, Czech czy Grecji.
Konkurs jest wydarzeniem cyklicznym o zasięgu międzynarodowym. Rokrocznie przyciąga uczestników z ponad 40 krajów świata, nadsyłających łącznie kilkaset rysunków. Z przerwami odbywa się od 1986 r.
W zielonogórskiej imprezie bierze udział wielu znakomitych polskich rysowników tej miary, co Henryk Cebula, Sławomir Łuczyński, Krzysztof Grzondziel czy Magdalena Wosik. W szranki stają także znani satyrycy z zagranicy.
Tematy konkursowe bywały rozmaite, od takich, jak: prasa, radio, telewizja, sztuka, muzeum zamek po media społecznościowe, sztuczną inteligencję, pieniądze czy teatr.
W tym roku pasjonaci satyrycznych rysunków wzięli na warsztat "plastik". Jak wskazywali organizatorzy: "Plastik otacza nas zewsząd i aktualnie stał się poważnym problemem zagrażającym naszej planecie. Doniesienia medialne mówią o zanieczyszczeniu oceanów plastikiem, o śmierci wielu morskich zwierząt". (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ pat/