Spacery po Muranowie, wystawa powojennych zdjęć dzielnicy i rejs po Wiśle znalazły się wśród inicjatyw podjętych przez Muzeum Historii Żydów Polskich w ramach IX Festiwalu Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera", który odbędzie się między 25 sierpnia a 2 września.
Muzeum Historii Żydów Polskich, którego budowa trwa na stołecznym Muranowie, prowadzi akcję "Moje miejsce na Muranowie", polegającą na zbieraniu materiałów i relacji o latach 50. i 60. XX w. - okresie, kiedy kształtowało się obecne oblicze dzielnicy, przed wojną licznie zamieszkiwanej przez Żydów.
W ramach akcji poszukiwane są zdjęcia przedstawiające życie codzienne dzielnicy, lokalne i prywatne historie mieszkańców. Na podstawie zebranych fotografii i wywiadów powstanie mapa Muranowa – portret dzielnicy, który zostanie zaprezentowany podczas wspólnego spaceru po Muranowie 25 sierpnia. Spacer w pierwszym dniu Festiwalu "Warszawa Singera" będzie wiódł śladami wspomnień i ulubionych miejsc mieszkańców Muranowa. Zakończy go wernisaż wystawy zdjęć dzielnicy lat 50. i 60. przekazanych przez mieszkańców, prezentowanych na ogrodzeniu powstającego gmachu Muzeum Historii Żydów Polskich.
Muzeum Historii Żydów Polskich, którego budowa trwa na stołecznym Muranowie, prowadzi akcję "Moje miejsce na Muranowie", polegającą na zbieraniu materiałów i relacji o latach 50. i 60. XX w. - okresie, kiedy kształtowało się obecne oblicze dzielnicy, przed wojną licznie zamieszkiwanej przez Żydów.
Na ten sam dzień zaplanowano też koncert Warszawskiego Combo Tanecznego Janka Młynarskiego, z przygotowanymi specjalnie na tę okazję interpretacjami piosenek Nataszy Zylskiej, artystki popularnej w latach 50. i 60. Zylska zasłynęła takimi szlagierami jak "Kasztany" i "Czekolada". Podczas koncertu usłyszymy także jej oryginalny głos z archiwalnych nagrań.
Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza już tydzień przed rozpoczęciem "Warszawy Singera", 18 sierpnia, na zabawę taneczną na Muranowie, na skwerze Willy'ego Brandta, u zbiegu ul. Karmelickiej i Lewartowskiego. Będzie tam można spędzić wieczór w rytmie przedwojennych tang, których twórcami byli m.in. Andrzej Włast, Jerzy Petersburski i Henryk Wars. W ramach imprezy odbędą się też warsztaty taneczne prowadzone przez instruktorów ze szkoły "Złota Milonga".
26 sierpnia muzeum zaprasza rodziny z dziećmi na pl. Grzybowski, gdzie odbędą się warsztaty plastyczne, podczas których przybliżone zostaną postaci znanych warszawskich Żydów. Na następny dzień zaplanowano prezentację płyty edukacyjnej "Warsze, Warsza, Warszawa – polifonia żydowskiej Warszawy". 1 września podczas spotkania "Zabytki żydowskiej Białorusi" koordynatorzy projektu Wirtualny Sztetl opowiedzą o swoich podróżach po Białorusi dokumentujących żydowskie dziedzictwo na terenach II Rzeczpospolitej.
Na koniec festiwalu Muzeum Historii Żydów Polskich zaprasza na rejs statkiem po Wiśle. Jego uczestnicy poznają historię Żydowskiego Towarzystwa Krajoznawczego przy melodiach przedwojennych szlagierów takich twórców jak Andrzej Włast, Emanuel Szlechter i Artur Gold. Piosenki wykona Warszawskie Combo Taneczne Janka Młynarskiego
Tegoroczny IX Festiwal Kultury Żydowskiej "Warszawa Singera", którego organizatorem jest Fundacja Shalom we współpracy z Teatrem Żydowskim, odbędzie się między 25 sierpnia a 2 września, jak co roku w rejonie pl. Grzybowskiego i ul. Próżnej, w kafejkach nad Wisłą oraz na warszawskiej Pradze. Poza atrakcjami muzycznymi i teatralnymi, planowanych jest prawie 200 imprez kulturalnych - wystaw, wykładów, warsztatów, spotkań literackich, pokazów filmowych oraz innych inicjatyw.
Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym festiwalu "Warszawa Singera". (PAP)