Współczesnych ikon do nowej kolekcji szuka Muzeum Ikon w Supraślu k. Białegostoku. Po raz drugi ogłosiło II Międzynarodowy Konkurs Ikonograficzny "Nowa epifania piękna" na ikony powstające obecnie. Chce w ten sposób zachować i udokumentować sztukę sakralną XXI wieku.
Muzeum Ikon działa w zabudowaniach męskiego klasztoru prawosławnego pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu; jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W swoich zbiorach posiada jedną z najbogatszych w Polsce kolekcję ikon z XVIII, XIX i XX wieku, a także unikatowe XVI-wieczne freski.
W ubiegłym roku muzeum ogłosiło pierwszy konkurs na współczesne ikony. Nadesłano wtedy 70 prac, a do konkursu zakwalifikowano 20 i nagrodzono cztery, które zapoczątkowały nową kolekcję dokumentującą sztukę sakralną XXI wieku. Znalazły się w niej zarówno ikony, które powstały w oparciu o tradycję, ale też te, które charakteryzują się współczesną estetyką.
Muzeum chcąc rozwijać nową kolekcję postanowiło konkurs "Nowe epifania piękna" kontynuować. Jak mówiła PAP kierowniczka Muzeum Ikon Krystyna Stawecka, pierwsza edycja wypadła bardzo dobrze, prace nadesłano nie tylko z Polski, a poziom był bardzo wysoki. Dlatego ogłoszono kolejny konkurs. Stawecka wyraziła nadzieję, że będzie cieszył się jeszcze większym zainteresowaniem.
Konkurs skierowany jest do współczesnych ikonografów, którzy w swojej pracy - jak napisano w ogłoszeniu - hołdują "tradycjom malarstwa ikonowego, jak również do twórców poszukujących nowych rozwiązań, jednakże zawsze opartych na kanonie i Ewangelii". Prace mogą nadsyłać ikonografowie i artyści z kraju i z zagranicy.
Zgłoszenia będą przyjmowane do końca roku, a nagrodzone prace poznamy podczas gali w lutym 2019 roku.
Natomiast do października tego roku w Muzeum Ikon można oglądać nagrodzone ikony w pierwszym konkursie. (PAP)
autor: Sylwia Wieczeryńska
swi/ eaw/