Muzeum Okręgowe w Suwałkach (Podlaskie) pod koniec przyszłego roku zostanie otwarte dla zwiedzających, na razie do wyremontowanego zabytkowego obiektu powracają pracownicy placówki – poinformował PAP dyrektor muzeum Jerzy Brzozowski.
Kilka miesięcy temu zakończył się generalny remont zabytkowej siedziby Muzeum Okręgowego w Suwałkach, który kosztował ponad 8 mln zł. Teraz obiekt czeka na adaptację i wyposażenie.
„Najpierw do muzeum wracają pracownicy, którzy przez dwa lata musieli pracować w Muzeum im. Marii Konopnickiej. Zajmie to nam jeszcze około dwóch miesięcy. Potem zajmiemy się tworzeniem ekspozycji” – powiedział Brzozowski.
W Suwałkach w latach 70-tych XX wieku powstała ekspozycja Alfreda Wierusza-Kowalskiego. W 2009 roku, kiedy rozpoczął się remont została zdemontowana, a w 2012 r. powstanie nowa wystawa.
Etap budowlany był pierwszym modernizacji muzeum, drugi przewiduje adaptacje i wyposażenie sal wystawowych, magazynów, holu oraz sali teatralnej. Obecnie są organizowane przetargi na te prace. Pieniądze na ten cel będą pochodziły z Urzędu Miejskiego w Suwałkach oraz z resortu kultury.
„Muzeum na dobre zacznie zapraszać zwiedzających na swoje wystawy pod koniec przyszłego roku. Najwięcej czasu i funduszy musimy przeznaczyć na wystawy stałe, m.in. na wystawę dzieł Alfreda Wierusz-Kowalskiego” – dodał Brzozowski. Muzeum posiada tysiące dzieł, pamiątek, rodzinnych dokumentów i mebli artysty oraz rodziny Wierusz-Kowalskich. Ma też kilkadziesiąt cennych obrazów Alfreda Wierusz-Kowalskiego.
W Suwałkach w latach 70-tych XX wieku powstała ekspozycja Alfreda Wierusza-Kowalskiego. W 2009 roku, kiedy rozpoczął się remont została zdemontowana, a w 2012 r. powstanie nowa wystawa.
Alfred Wierusz-Kowalski był jednym z głównych przedstawicieli tzw. szkoły monachijskiej w malarstwie polskim drugiej połowy XIX wieku. Urodził się w 1849 r. w Suwałkach, zmarł w 1915 r. w Monachium.
Druga stała wystawa dotyczyć będzie obyczajów starożytnych Jaćwingów. Muzeum posiada ok. 70 tys. eksponatów dotyczących ludów bałtyjskich.
Druga stała wystawa dotyczyć będzie obyczajów starożytnych Jaćwingów. Suwalskie muzeum otrzymało 116 tys. euro na ten cel z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Litwa 2007-2013. Muzeum posiada ok. 70 tys. eksponatów dotyczących ludów bałtyjskich.
Budynek muzeum został zbudowany w latach 1912-1913 jako gmach, funkcjonującego od 1900 roku, Towarzystwa Oszczędnościowo-Pożyczkowego w Suwałkach. Oprócz Towarzystwa, w budynku znalazły siedziby polskie organizacje oraz instytucje społeczne i kulturalne. 13 września 1919 r. w sali balowej Resursy rada miejska Suwałk podejmowała uroczystym obiadem, goszczącego z dwudniową wizytą w Suwałkach, naczelnika państwa Józefa Piłsudskiego. W 1956 r. część budynku przeznaczono na potrzeby tworzącego się społecznego muzeum. W 1958 roku przemianowane zostało na Muzeum Regionalne Ziemi Suwalskiej, a potem na Muzeum Okręgowe w Suwałkach. (PAP)
bur/ amac/