XIX wiek

29.11.2011 aktualizacja 19.07.2016

Muzeum w Tarnowie pozyskało część "Panoramy Siedmiogrodzkiej"

Kolejny fragment "Panoramy Siedmiogrodzkiej", namalowanej pod kierownictwem Jana Styki, pozyskało Muzeum Okręgowe w Tarnowie. Placówka posiada już 15 części tego dzieła, co stanowi największy zbiór w Polsce. Dyrektor tarnowskiego muzeum Adam Bartosz poinformował PAP we wtorek, że otrzymany w darze obraz o wymiarach 1,8 m x 2 m nosi tytuł „Kapela Cygańska”. Jest czwartym co do wielkości fragmentem panoramy, spośród 31 do tej pory zidentyfikowanych. Jego rynkowa wartość wynosi około 14 tysięcy euro.

"Panorama Siedmiogrodzka" była malowana od kwietnia do września 1897 roku w budynku Rotundy we Lwowie, w którym powstawała wcześniej "Panorama Racławicka". Przedstawiała zwycięską bitwę o Sybin w 1849 roku, dowodzoną przez gen. Józefa Bema.

Tarnowska placówka starała się o pozyskanie obrazu od blisko 10 lat. „Właściciel z Niemiec w tym roku zdecydował się go nam sprzedać, po czym jak doszło do pertraktacji, zmienił zdanie i postanowił go podarować” - relacjonuje Bartosz.

Nowy fragment Panoramy zostanie po raz pierwszy publicznie zaprezentowany 9 grudnia w tarnowskim Ratuszu na uroczystości 55-lecia Rewolucji Węgierskiej w Budapeszcie oraz powstania Tarnowskiego Towarzystwa Przyjaciół Węgier.

Jak wyjaśnił Bartosz, placówka czyni starania, aby pozyskać kolejna dwa fragmenty dzieła: jeden pojawił się w ostatnich dniach na warszawskim rynku antykwarycznym; drugi znajduje się w Kalifornii. Negocjacje w jego sprawie trwają od ponad roku.

Do tej pory zidentyfikowano 31 fragmentów "Panoramy Siedmiogrodzkiej", ich łączna powierzchnia nie przekracza 1/3 całego dzieła, namalowanego przez polskich i węgierskich artystów pod kierownictwem Jana Styki i pociętego 90 lat temu na 80-100 części.

Badania prowadzone przez tarnowskie muzeum, które od lat śledzi losy fragmentów panoramy, pokazują, że co jakiś czas części dzieła wypływają na rynek antykwaryczny - ich właściciele często nie zdają sobie sprawy, iż posiadany przez nich obraz jest częścią większej całości i dowiadują się o tym dopiero podczas wizyty w antykwariacie. Polskie antykwariaty i domy aukcyjne wiedzą o tarnowskim zbiorze, dlatego zwykle informują muzeum o nowych fragmentach panoramy.

"Panorama Siedmiogrodzka" była malowana od kwietnia do września 1897 roku w budynku Rotundy we Lwowie, w którym powstawała wcześniej "Panorama Racławicka". Przedstawiała zwycięską bitwę o Sybin w 1849 roku, dowodzoną przez gen. Józefa Bema.

Jej wymiary były takie same jak "Panoramy Racławickiej": 120 metrów obwodu i 15 metrów wysokości. Dzieło zamówili Węgrzy z okazji 50. rocznicy Wiosny Ludów.

Na ziemiach polskich obraz był wystawiany w Warszawie, a ostatnia informacja o nim pochodzi z 1908 roku. Prawdopodobnie z powodu trudności finansowych spółki wystawiającej dzieło, pocięto je na mniejsze obrazy, które później sprzedano.

Na przełomie XIX i XX wieku wielkie panoramy malarskie nie należały do rzadkości, widzowie chętnie je oglądali. Poszły w zapomnienie wraz z dynamicznym rozwojem nowej gałęzi sztuki - kina. (PAP)

rgr/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL