Muzeum Ziemi Wschowskiej otrzyma w tym roku 50 tys. zł dofinansowania Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na zakup kolekcji dzieł sztuki współczesnej autorstwa Eugeniusza Geta-Stankiewicza, mistrza miedziorytu i grafika, Honorowego Obywatela Wschowy.
Jak poinformowała w środę Anna Safiańczuk z Muzeum Ziemi Wschowskiej, zakupione prace dołączą do posiadanej przez placówkę kolekcji i będą stanowiły bazę dla programów edukacyjnych i promocyjnych.
W 2016 r. zaplanowano zakup części prac zgromadzonych przez brata Geta, Janusza Stankiewicza, a wśród nich tych związanych ze Wschową. Docelowo muzeum chce stworzyć zbiór dzieł prezentujący całokształt działalności artysty.
„Regionalna kolekcja sztuki Eugeniusza Geta-Stankiewicza ma służyć budowaniu wiedzy o sztuce współczesnej, przemianach w niej zachodzących. Jednocześnie ma stanowić wzorcowy przykład rozwoju osobowego dla młodych ludzi na przykładzie artysty, który osiągnął sukces, mimo że pochodził z prowincjonalnego miasteczka” – powiedziała Safiańczuk.
Dodała, że kolekcji prac wybitnego miedziorytnika będzie towarzyszył program edukacyjny i promocyjny mający wzbudzić kreatywność i innowacyjność działań mieszkańców miasta i regionu.
W 2009 r. wschowskie muzeum otrzymało od Stowarzyszenia Kultury Ziemi Wschowskiej siedem unikalnych prac związanych ze Staromiejskim Cmentarzem Ewangelickim we Wschowie. Prace te powstały w sierpniu 1964 r., podczas letnich wakacji. Get-Stankiewicz - ówczesny student Politechniki Wrocławskiej - wraz z bratem Januszem Stankiewiczem stworzył je techniką frottage na papierze pakowym.
Grafik, rysownik, plakacista i mistrz miedziorytu Eugeniusz Get-Stankiewicz urodził się w 1942 r. w Oszmianie na Wileńszczyźnie. W latach 1945-1960 mieszkał we Wschowie (obecnie woj. lubuskie). Studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu. Dyplom uzyskał w pracowni Macieja Urbańca.
Get-Stankiewicz przez większą cześć życia mieszkał i tworzył we Wrocławiu, stając się ikoną tego miasta. W latach 1981-1985 wykładał na macierzystej uczelni w Pracowni Grafiki Warsztatowej. Od 1998 r. kierował Pracownią Rysunku Zawodowego wrocławskiej ASP. W 2003 r. otrzymał tytuł profesora zwyczajnego. Zmarł 10 kwietnia 2011 r. we Wrocławiu. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski; nadano mu też tytuł Honorowego Obywatela Wrocławia.
Jego twórczość jest określana mianem dialogu rzemiosła z naukami humanistycznymi. Wyróżniającą cechą jego prac jest nie tylko mistrzostwo warsztatowe, ale również humor i autoironia. (PAP)
mmd/ gma/