Recitale z kompozycjami Chopina, płyty, wystawy i konkurs filmowy popularyzować będą w tym roku region kujawsko-pomorski. Większość szacowanych na prawie milion złotych kosztów akcji promocyjnej pokryją fundusze unijne.
"Na projekt +Promocja osoby i twórczości Fryderyka Chopina jako kulturowej marki regionu+ składają się koncerty chopinowskie w kraju i za granicą, otwarty konkurs na scenariusz pełnometrażowego filmu o wielkim kompozytorze, wydanie dwóch płyt na których jego kompozycje grają Paweł Wakarecy i Katarzyna Popowa-Zydroń oraz pokazywana w Polsce i w Europie wystawa prac dziecięcych +Chopin inspirator wyobraźni+. Wszystkie działania potrwają do końca 2013 roku" - poinformował Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.
Największym elementem projektu promocyjnego jest cykl 30 recitali i koncertów zatytułowanych "Region Chopina" w większych miastach i małych miejscowościach województwa. Do wykonania recitali fortepianowych zapraszani są przede wszystkim muzycy z regionu, którzy zdobyli uznanie za interpretacje muzyki Chopina w ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach, m.in. Paweł Wakarecy, Michał Szymanowski, Capella Bydgostiensis czy Stanisław Drzewiecki.
"Najbliższy koncert, to planowany na 2 marca występ w Toruniu Lukasa Geniusasa, laureata II nagrody na ostatnim Konkursie Chopinowskim w Warszawie. Recitale są poprzedzane wykładami na temat twórczości kompozytora oraz jego związków z naszym regionem" - zaznaczył Całbecki.
Zachętą dla wszystkich mieszkańców województwa do udziału w koncertach są bezpłatne bilety. Organizatorzy szacują, że recitali organizowanych w ramach projektu łącznie wysłucha około 12 tys. osób.
"Do końca stycznia czekamy na prace w konkursie na scenariusz filmu pełnometrażowego. W marcu powinno nastąpić rozstrzygnięcie konkursu na scenariusz filmu poświęconego postaci Fryderyka Chopina, ze szczególnym uwzględnieniem wakacyjnych pobytów kompozytora na ziemi dobrzyńskiej i chełmińskiej" - przypomniał marszałek.
Elementem "promocji chopinowskiej" są także płyty z nagraniami muzyki kompozytora. Zarejestrowano na nich utwory wykonywane przez prof. Katarzynę Popową-Zydroń, nauczycielkę Rafała Blechacza, lureatkę, a obecnie jurorkę Konkursu Chopinowskiego oraz laureata tej imprezy - Pawła Wakarecego. Obie płyty będą rozpowszechnione w kraju i za granicą.
Zasięg międzynarodowy ma mieć także cykl wystaw "Chopin - inspirator wyobraźni". Przedsięwzięcie to polega na prezentacji w wybranych miejscowościach kraju oraz zagranicy prac nadesłanych w Roku Chopinowskim 2010 przez dzieci z całego świata do Galerii i Ośrodka Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu. Wystawom towarzyszyć będą warsztaty plastyczne o tematyce chopinowskiej.
Za granicą odbędą się w tym roku także cztery duże koncerty z udziałem Pawła Wakarecego "Region Chopina. Barwy muzyki - obrazy malowane Chopinem". Zaplanowano je w miejscowościach związanych z pobytem Fryderyka Chopina: Wiedniu (4 czerwca 2013), Valldemossie (sierpień 2013), Paryżu (wrzesień 2013) i Nohant (lipiec 2013).
Wszystkie planowane do końca 2013 roku przedsięwzięcia kosztować będą prawie milion zł, ale ponad 820 tys. zł na ten cel uzyskano z funduszy unijnych. (PAP)
olz/ mlu/