Instalacja "Nostalgia", powstała z setek naturalnych kwiatów zatopionych w bezbarwnej żywicy, ozdobi przystanek tramwajowy przy Teatrze Wielkim w Łodzi. Praca powstaje w ramach konkursu "Przecieki sztuki" Łódzkiego Centrum Wydarzeń. Łodzianie zobaczą ją pod koniec lipca.
Autorka instalacji Dominika Cebula, która jest studentką III roku grafiki na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, w poniedziałek zaprezentowała mediom pierwsze elementy swojej pracy. "Nostalgia" zostanie zamontowana na przystanku tramwajowym przy Teatrze Wielkim, na pl. Dąbrowskiego.
"Ściany przystanku stworzone zostaną z setek suszonych kwiatów zatopionych w żywicy. Pomysł pojawił się z chęci przebywania blisko natury, kontrastu kolorowych kwiatów z betonowym miastem. Kwiaty i bukiety mają dla ludzi ogromne znaczenie - ich symbolizm jest obecny w naszej kulturze od dawna. Wiele kwiatów zatopionych w elementach instalacji pochodzi z bukietów, które dostałam ja albo moi znajomi" - wyjaśniła Dominika Cebula.
Autorka instalacji zgłosiła w ubiegłym roku swój pomysł do projektu "Przecieki sztuki" – konkursu dla młodych artystów organizowanego od czterech lat przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. Na tyle spodobał się on jurorom, że zachęcili oni artystkę do rozbudowania jego początkowej wersji i realizacji pracy w tym roku. Jej premiera przewidziana jest na koniec miesiąca, a ekspozycja potrwa przynajmniej do końca września.
Jak wyjaśnił kurator ds. sztuki w przestrzeni miejskiej Michał Bieżyński z Łódzkiego Centrum Wydarzeń, podstawową wartością tej instalacji jest warstwa wizualna i oparcie jej formy na subtelnym, naturalnym pięknie kwiatów i elementów roślinnych.
"Zastosowanie żywicy pozwala na zakonserwowanie i zatrzymanie tego piękna w określonej postaci oraz skontrastowanie go z betonowo-asfaltowym otoczeniem ulicy. Braliśmy pod uwagę różnego rodzaju warianty wykorzystania możliwości plastycznych jakie daje żywica, rozważaliśmy różne lokalizacje, ale przystanek przy placu Dąbrowskiego z wielu względów wydaje się najwłaściwszym wyborem; przemawia za nim także fakt, że od ponad 30 lat można tu kupić kwiaty praktycznie przez całą dobę" – zaznaczył Bieżyński.(PAP)
autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska
agm/ agz/