Kultura i sztuka po 1989 roku

08.07.2019

Na łódzkim przystanku tramwajowym stanie instalacja "Nostalgia"

Instalacja "Nostalgia", powstała z setek naturalnych kwiatów zatopionych w bezbarwnej żywicy, ozdobi przystanek tramwajowy przy Teatrze Wielkim w Łodzi. Praca powstaje w ramach konkursu "Przecieki sztuki" Łódzkiego Centrum Wydarzeń. Łodzianie zobaczą ją pod koniec lipca.

Autorka instalacji Dominika Cebula, która jest studentką III roku grafiki na łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych, w poniedziałek zaprezentowała mediom pierwsze elementy swojej pracy. "Nostalgia" zostanie zamontowana na przystanku tramwajowym przy Teatrze Wielkim, na pl. Dąbrowskiego.

"Ściany przystanku stworzone zostaną z setek suszonych kwiatów zatopionych w żywicy. Pomysł pojawił się z chęci przebywania blisko natury, kontrastu kolorowych kwiatów z betonowym miastem. Kwiaty i bukiety mają dla ludzi ogromne znaczenie - ich symbolizm jest obecny w naszej kulturze od dawna. Wiele kwiatów zatopionych w elementach instalacji pochodzi z bukietów, które dostałam ja albo moi znajomi" - wyjaśniła Dominika Cebula.

Autorka instalacji zgłosiła w ubiegłym roku swój pomysł do projektu "Przecieki sztuki" – konkursu dla młodych artystów organizowanego od czterech lat przez Łódzkie Centrum Wydarzeń. Na tyle spodobał się on jurorom, że zachęcili oni artystkę do rozbudowania jego początkowej wersji i realizacji pracy w tym roku. Jej premiera przewidziana jest na koniec miesiąca, a ekspozycja potrwa przynajmniej do końca września.

Jak wyjaśnił kurator ds. sztuki w przestrzeni miejskiej Michał Bieżyński z Łódzkiego Centrum Wydarzeń, podstawową wartością tej instalacji jest warstwa wizualna i oparcie jej formy na subtelnym, naturalnym pięknie kwiatów i elementów roślinnych.

"Zastosowanie żywicy pozwala na zakonserwowanie i zatrzymanie tego piękna w określonej postaci oraz skontrastowanie go z betonowo-asfaltowym otoczeniem ulicy. Braliśmy pod uwagę różnego rodzaju warianty wykorzystania możliwości plastycznych jakie daje żywica, rozważaliśmy różne lokalizacje, ale przystanek przy placu Dąbrowskiego z wielu względów wydaje się najwłaściwszym wyborem; przemawia za nim także fakt, że od ponad 30 lat można tu kupić kwiaty praktycznie przez całą dobę" – zaznaczył Bieżyński.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ agz/
 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL