Malarz Leon Tarasewicz otrzymał w piątek Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk plastycznych. W piątek została też otwarta wystawa fotografii artysty w Galerii Otwartej Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu.
"Leon Tarasewicz to jeden z najbardziej intrygujących malarzy współczesnych. Tworzy obrazy abstrakcyjne, wykorzystując kontrastujące kolory i zróżnicowane techniki. Sam mówi o swojej sztuce, że jest ona +syntezą pejzażu+" - powiedział Janusz Fogler, prezes ZAiKS-u na piątkowej ceremonii wręczenia nagrody. Odbyła się ona w prowadzonej przez Tarasewicza Pracowni Przestrzeni Malarskiej na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii ASP w Warszawie.
Leon Tarasewicz urodził się w 1957 w Waliłach na Podlasiu. Studiował na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Od roku 1996 na tej Akademii prowadził Gościnną Pracownię Malarstwa. Brał udział w wielu wystawach w Polsce - m.in. w Galerii Dziekanka, Foksal, Zachęcie, Zamku Ujazdowskim - i za granicą - m.in. w Galerie Nordenhake w Malmoe, Springer & Winkler w Berlinie. Prezentował Polskę na 49. Biennale Sztuki w Wenecji. Jest laureatem prestiżowych nagród, takich jak: Paszport Polityki, Nagroda im J. Cybisa, Nagroda Fundacji Nowosielskich.
"Leon Tarasewicz to jeden z najbardziej intrygujących malarzy współczesnych. Tworzy obrazy abstrakcyjne, wykorzystując kontrastujące kolory i zróżnicowane techniki. Sam mówi o swojej sztuce, że jest ona +syntezą pejzażu+" - powiedział Janusz Fogler, prezes ZAiKS-u na piątkowej ceremonii wręczenia nagrody.
Artysta unika tytułowania swoich prac i stara się ich nie komentować. Często wykorzystuje przestrzeń publiczną, tworząc instalacje artystyczne dużych rozmiarów. Realizował swoje prace m.in. na placu w Barcelonie, w podziemnych parkingach w Mediolanie, malował wylewając farbę na schodach w warszawskiej Zachęcie.
"Źródła malarstwa Tarasewicza tkwią w pejzażu. Artysta – pokazując go w syntetyczny sposób – zamienia las, ziemię, pola, wodę, góry na wycinki rzeczywistości, pokazane w bardzo wyabstrahowany sposób. Jego malarstwo wychodzi poza tradycyjne ramy, już w 1993 roku na wystawie w galerii Foksal charakterystyczne dla twórczości Tarasewicza wyabstrahowane kolorowe pasy jego obrazów +wystąpiły+ z obrazów i +rozlały się+ na ściany galerii" - mówił Fogler. Przestrzeń zamknięta w ścianach galerii szybko przestała wystarczać artyście, który zaczął malować na specjalnie projektowanych przez siebie powierzchniach czy też filarach - przypomniał prezes ZAiKS-u.
Nagroda ZAiKS-u za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuk wizualnych wręczana jest od 2010 roku. Jej pierwszą laureatką została Magdalena Abakanowicz, rok później otrzymał ją Tomasz Gudzowaty, fotografik, który może pochwalić się największą liczbą światowych wyróżnień, nagród i dyplomów za swoje prace.
Leon Tarasewicz jest wielkim wielbicielem ptaków, hoduje m.in. kury ozdobne i bażanty. Fotografie, na których artysta uwieczniony jest przy malowaniu, w galeriach sztuki, na wernisażach, ale także we własnym gospodarstwie, znalazły się na wystawie w Galerii Otwartej Domu Polonii na Krakowskim Przedmieściu, która będzie czynna do 15 czerwca.(PAP)
aszw/ hes/