Wydawnictwo Dwie Siostry zdobyło nagrodę główną w konkursie "Edycja" na najpiękniej wydaną książkę. Za odważne podejście graficzne do książek dla dzieci nagrodzono: „Słodkie abecadło” i „Typogryzmoł” - ogłoszono w czwartek podczas 18. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.
Konkurs na książkę edytorsko doskonałą jest organizowany przez magazyn "Wydawca".
"Nagrodziliśmy w tym roku dwie książki tego samego wydawcy. +Typogryzmoł+ to fajna zabawa artystyczna dla dzieci. Autor, młody absolwent ASP rozmawiał z dziećmi, odwiedzał przedszkola, analizował dziecięce rysunki. +Słodkie abecadło+ to nauka literek na podstawie fotografii, przedstawiających rzeczy słodkie, które dzieci lubią. Doceniliśmy nie tylko szatę graficzną tych książek, ale i pomysł na nie, sposób, w jaki trafiają one do odbiorcy” - powiedział PAP redaktor naczelny "Wydawcy" Andrzej Palacz.
Autorem „Słodkiego abecadła” jest Jerzy Bielunas, a autorką opracowania graficznego Grażka Lange, tekst i ilustracje „Typogryzmołu” to efekt pracy Jana Bajtlika.
Jury przyznało też dwa wyróżnienia: dla Muzeum Narodowego w Warszawie/Muzeum Plakatu w Wilanowie za katalog 24. Międzynarodowego Biennale Plakatu za „trafne powiązanie formy graficznej z drukiem oraz użycie szlachetnego papieru i kartonu” (autorem koncepcji katalogu jest Michał Warda) oraz dla Wydawnictwa Wytwórnia za książkę Joanny Olech z ilustracjami Edgara Bąka „Mam prawo i nie zawaham się go użyć” za „umiejętną kombinację graficzno-redakcyjną publikacji skierowanej jednocześnie do dzieci i dorosłych”. Współorganizatorami konkursu są Arctic Paper Polska i Targi w Krakowie.
Podczas pierwszego dnia 18. Międzynarodowych Targów Książki rozstrzygnięto także konkurs na najlepszy podręcznik i skrypt akademicki organizowany przez Stowarzyszenie Wydawców Szkół Wyższych. W tym roku zgłoszone zostały 22 publikacje 12 wydawnictw uczelnianych.
Nagrodę Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych "Academicus" - statuetkę "Gaudeamus" otrzymało Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie za publikację „O języku i stylu polskiego dramatu. Studia i szkice” autorstwa Marii Wojtak.
"Jury uznało, że jest to jeden z najlepszych podręczników, bardzo specjalistyczny, bo dotyczący języka i stylu polskiego dramatu. Obejmuje całościowo polską twórczość teatralną od XVIII wieku aż do czasów współczesnych. Doceniliśmy klarowny język tej publikacji" - powiedział PAP Piotr Dobrołęcki z Polskiej Izby Książki, który przewodniczył konkursowemu jury.
Bezpłatne stoisko podczas przyszłorocznych Targów Książki ufundowane przez Targi w Krakowie przypadnie Wydawnictwu Uniwersytetu Gdańskiego za „Skorupiaki Bałtyku” autorstwa Anny Szaniawskiej.
Wyróżnienia otrzymały: Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza za „Filozofię informatyki” w opracowaniu i tłumaczeniu Romana Murawskiego, Wydawnictwa Uczelniane Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy za „Uprawę mało znanych roślin warzywnych” autorstwa Beaty Durau i Wydawnictwo Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej za „Szkice systematyczne z filozofii dziejów” autorstwa Leszka Kopciucha.
Wieczorem podczas gali w Teatrze im. J. Słowackiego wręczona zostanie Nagroda im. Jana Długosza za najlepszą książkę humanistyczną, wydaną w 2013 r.(PAP)
wos/ pz/