Zmaganie z narastającymi uciążliwościami życia w spowodowanej pandemią „domowej niewoli” może stanowić źródło inspiracji – przekonują organizatorzy przeglądu dziecięcej i młodzieżowej twórczości literackiej „Lipa 2021”, zachęcając do udziału w konkursie. W tym roku prace mogą nadsyłać także dorośli.
Organizowana od 39 lat w Bielsku-Białej "Lipa" to najstarszy odbywający się nieprzerwanie młodzieżowy konkurs literacki w Polsce, który od 25 lat ma również wymiar ogólnopolski. Co roku spośród nadesłanych prac jurorzy pod przewodnictwem poety i prozaika Tomasza Jastruna wybierają sto utworów, które ukazują się drukiem w konkursowej antologii. Ich autorami są uczniowie szkół podstawowych i średnich z całej Polski.
W tym roku – w związku ze zbliżającym się jubileuszem 40-lecia przeglądu – po raz pierwszy swoje literackie propozycje mogą nadsyłać także dorośli autorzy, którzy będą klasyfikowani w osobnej kategorii. "Zależy nam zwłaszcza na laureatach poprzednich edycji, którzy przekroczyli już wiek szkolny. Tym niemniej udział może wziąć każdy" – wyjaśnia juror "Lipy", bielski dziennikarz i literat Jan Picheta.
Zgłoszenia do tegorocznej edycji konkursu można nadsyłać do 4 czerwca. Podobnie jak w ubiegłym roku, ze względu na zagrożenie epidemiczne, prace można przekazać nie tylko pocztą tradycyjną, ale również elektroniczną na adres lipa@sm-zlotelany.pl. Tematyka i rodzaj literacki utworów są dowolne. Ilość prac jest ograniczona do sześciu tekstów, do 9 tys. znaków każdy.
Organizatorzy "Lipy" przekonują, że choć ze względu na stan epidemii twórczość literacka młodych ludzi może być dziś bardzo utrudniona, to jednak pandemiczne realia mogą też być dla nich inspiracją. "Może +lipowa+ antologia stanowić będzie w tym roku szeroką literacką panoramę czasów zarazy, widzianych oczyma młodych Polaków?" – liczą pomysłodawcy ogólnopolskiego konkursu.
"Waszym przeżyciem pokoleniowym jest teraz zaraza i wprowadzone przez władze restrykcje i nakazy. Myślimy, że macie szanse, aby sprostać zarazie literacko: ujawnić codzienną tragedię, makabrę i groteskę. Z własnego doświadczenia wiemy, że dobrze w tym celu pisać dziennik. Można też szkicować własne czy cudze przypadki życiowe na bieżąco, aby później zrobić z nich wycyzelowane perełki literackie" – czytamy w apelu do młodych twórców.
Warunkiem udziału w konkursie jest nadesłanie samodzielnie napisanych utworów (nigdzie wcześniej niepublikowanych) w trzech egzemplarzach (pisanych na komputerze). Utwory należy opatrzyć słownym godłem. Szczegóły i niezbędne formularze dostępne będą niebawem na stronie internetowej www.sckbest.pl.
Jury pod przewodnictwem Tomasza Jastruna, z udziałem Jana Pichety i Juliusza Wątroby, wybierze 100 prac 100 najlepszych autorów, które będą opublikowane w konkursowej antologii. Lista finalistów zostanie ogłoszona do 3 września 2020 r. Ogłoszenie wyników, wręczenie nagród i publiczną prezentację nagrodzonych utworów zaplanowano na 23 października. Jeżeli sytuacja epidemiczna pozwoli, gali będzie towarzyszył panel dyskusyjny i warsztaty literackie prowadzone przez jurorów konkursu.
W ubiegłym roku – z powodu ograniczeń spowodowanych pandemią – na "Lipę" napłynęło znacznie mniej prac niż w poprzednich edycjach. W zeszłorocznym konkursie wzięło udział 290 autorów. 181 uczniów ze szkół podstawowych nadesłało 441 tekstów, a 109 uczniów szkół średnich – 304 prace. W sumie nadesłano 745 materiałów, wobec ponad 1,2 tys. rok wcześniej.
Niezwykłą cechą konkursu – jak podkreślają jego organizatorzy – jest to, że nie ma w nim pierwszych nagród, ale sto równorzędnych, a ich laureatami są młodzi autorzy z całej Polski – zarówno z dużych miast, jak i z mniejszych i z niewielkich miejscowości. Pomysłodawcy konkursu zachęcają do udziału w nim także polskich uczniów z innych krajów.
Organizatorem dorocznego konkursu "Lipa" jest Spółdzielnia Mieszkaniowa "Złote Łany" w Bielsku-Białej i działające przy niej Spółdzielcze Centrum Kultury BEST, a patronat nad konkursem objął prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.(PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ dki/