Kultura i sztuka po 1989 roku

15.06.2014 aktualizacja 13.06.2017

Nie żyje aktor Starego Teatru Andrzej Hudziak

Andrzej Hudziak. Fot. PAP/CAF/J. Bednarczyk Andrzej Hudziak. Fot. PAP/CAF/J. Bednarczyk

Nie żyje aktor Starego Teatru w Krakowie Andrzej Hudziak. Po wieloletniej chorobie artysta zmarł w nocy z soboty na niedzielę w krakowskim szpitalu – poinformował w niedzielę PAP przyjaciel aktora Ryszard Łukowski.

„Razem studiowaliśmy, a potem pracowali w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Andrzej był wielkim aktorem, wrażliwym człowiekiem. Jego odejście jest wielką stratą dla polskiej sceny teatralnej i filmowej” – powiedział PAP przyjaciel zmarłego.

Andrzej Hudziak urodził się w 1955 roku w Krakowie. W latach 1973-1977 studiował na Wydziale Aktorskim w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego. Debiutował na trzecim roku studiów na deskach Starego Teatru rolą Studenta w „Garbusie” Mrożka w reż. Jerzego Jarockiego.

Całe życie związany ze Starym Teatrem współpracował z wieloma reżyserami, stworzył kilkadziesiąt różnych ról. Grał m.in. w „Ślubie” Gombrowicza w reż. Jerzego Jarockiego, w „Wujaszku Wani” Czechowa w reż. Rudolfa Zioły, „Operetce” Gombrowicza w reż. Tadeusza Bradeckiego, „Dziadach – dwunastu improwizacjach. Scenach z poematu dramatycznego Adama Mickiewicza” w inscenizacji Jerzego Grzegorzewskiego, „Pieszo” Mrożka w reż. Kazimierza Kutza.

Szczególnie dobrze układała się mu współpraca z Krystianem Lupą. Zagrał w niemal wszystkich zrealizowanych w Starym Teatrze inscenizacjach artysty. Rola Innocentego w „Iwonie księżniczce Burgunda” Gombrowicza była pierwszym z 12 wcieleń aktora stworzonych pod kierunkiem Lupy. Później występował m.in. w „Powrocie Odysa” Wyspiańskiego, „Marzycielach” Musila, „Braciach Karamazow” wg Dostojewskiego, „Mistrzu i Małgorzacie” Bułhakowa, „Zaratustrze” Nietzschego.

Za swoją twórczość otrzymał wiele wyróżnień, m.in. nagrodę im. A. Zelwerowicza za rolę w spektaklu „Malte albo Tryptyk marnotrawnego syna” wg R. M. Rilkego oraz Konrada w „Kalkwerku” T. Bernharda. Oba przedstawienie zrealizował Lupa. Jako aktor filmowy odebrał nagrodę za rolę Mirona Białoszewskiego w „Parę osób, mały czas” w reż. Andrzeja Barańskiego na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach. (PAP)

bko/ abe/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL