Kultura i sztuka po 1989 roku

17.11.2016

„Niebo” - performance na finał obchodów Europejskiej Stolicy Kultury

„Niebo” to tytuł widowiska performance, które będzie głównym elementem ceremonii zamknięcia obchodów Europejskiej Stolicy Kultury (ESK) we Wrocławiu. Spektakl wyreżyserowany przez Brytyjczyka Chrisa Baldwina pokazany zostanie 17 grudnia w Hali Stulecia.

„Niebo” to czwarta i ostatnia cześć projektu „Kwartet Flow”. Pierwszą częścią były "Mosty", projekt zrealizowany w czerwcu 2015 r., w czasie którego 27 wrocławskich mostów zamieniono w artystyczne aranżacje. Drugą część stanowiła ceremonia otwarcia obchodów ESK zatytułowana "Przebudzenia". Trzecią zaś był pokazany w czerwcu tego roku „Flow” - wielki spektakl performance nad brzegami Odry. Reżyserem wszystkich części kwartetu jest brytyjski artysta i kurator ESK ds. performance Chris Baldwin.

Spektakl zamykający obchody ESK we Wrocławiu nawiązuje do poprzednich części „Kwartet Flow” i jest niejako jego posumowaniem. „Niebo” to opowieść o XX-wiecznej historii Wrocławia widzianej oczami trzech pokoleń kobiet mieszkających w tym mieście. Realizatorzy spektaklu zamierzają go zrealizować przede wszystkim przy pomocy gry świateł i dźwięku.

Baldwin podczas czwartkowej konferencji prasowej zapowiedział, że w spektaklu zostaną wykorzystane m.in. duchy Wrocławia – stalowe konstrukcje, które pojawiły się w pierwszej części kwartetu. „Nad światłem i dźwiękiem będą pracować specjaliści zaangażowani przy poprzednich częściach projektu” - mówił Baldwin.

Spektakl, który zostanie pokazany w Hali Stulecia, to główny elementem ceremonii zamknięcia obchodów ESK. Jednak imprezy związane z zakończeniem sprawowania przez Wrocław tytułu ESK będą odbywać się w dniach 15-18 grudnia. Odbędzie się m.in. festiwal muzyczny WROsound oraz premiera „Trubadura” Giuseppe Verdiego w Operze Wrocławskiej, która została przygotowana we współpracy z Łotewską Operą Narodową.

W weekend zamknięcia ESK za darmo będzie można zwiedzać również duże wystawy z obszaru sztuk wizualnych. To wystawa fotografii „Photography Never Dies” na Dworcu Głównym PKP, ekspozycja stała „Wrocław 1945-2016” w Centrum Historii Zajezdnia czy „Lwów 24 czerwca 1937. Miasto, Architektura, Modernizm” w Muzeum Architektury.(PAP)

pdo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL