Kultura i sztuka po 1989 roku

06.04.2018

Noblista Tomas Transtroemer ma ławeczkę na krakowskich Plantach

Szwedzki poeta, laureat literackiej Nagrody Nobla Tomas Transtroemer ma od piątku swoją ławeczkę na krakowskich Plantach. Tabliczkę z jego imieniem i nazwiskiem odsłoniła córka – Paula Transtroemer.

W skromnej uroczystości uczestniczyli także tłumacze utworów poety na język polski: Leonard Neuger i Magdalena Wasilewska-Chmura.

"Thomas Transtroemer był związany z Polską i z Polakami. Otrzymał honorowe doktoraty Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Śląskiego. Przyjeżdżał tu wielokrotnie, m.in. na Spotkania Poetów Wschodu i Zachodu, z których wyrósł Festiwal Miłosza. Chcieliśmy, żeby w Krakowie pozostał jego ślad. Katowice mają drzewo posadzone przed Biblioteką Śląską, a my ławeczkę" – powiedziała w piątek PAP prezes Fundacji Miasto Literatury Olga Brzezińska.

Ławeczka stoi w alejce nieopodal ulicy Wiślnej.

W 2011 r. Transtroemer otrzymał literacką Nagrodę Nobla za "zwięzłe, przejrzyste obrazy, które dają nam świeży dostęp do rzeczywistości".

W ramach projektu Kody Miasta od 2014 r. na krakowskich Plantach pojawiają się ławki, na których umieszczone są tabliczki z nazwiskami pisarzy i poetów. Autorzy patronujący ławeczkom są reprezentantami najróżniejszych gatunków literatury. W tym gronie są m.in. Herta Mueller, Juan Gelman, Neil Gaiman, Szczepan Twardoch, Bronisław Malinowski czy Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.

Ławeczka została odsłonięta tuż przed Dniami Transtroemerowskimi, które w sobotę rozpoczną się w Katowicach, a w niedzielę będą kontynuowane w Krakowie. Honorowym gościem tego wydarzenia będzie Adam Zagajewski, laureat Nagrody Tomasa Transtroemera z 2000 r., który wygłosi wykład mistrzowski i spotka się z czytelnikami.

Podczas Dni, każdy kto odwiedzi "Pokój Transtroemera" będzie mógł porozmawiać z aktorem Krzysztofem Globiszem słowami wiersza szwedzkiego poety.

Organizatorami wydarzenia są: Fundacja Miasto Literatury, Katowice Miasto Ogrodów, a partnerami Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora Cricoteka, Instytut Mikołowski i Kraków - Miasto Literatury UNESCO.

Tomas Transtroemer (1931-2015) był pisarzem, poetą i tłumaczem, jednym z najlepiej znanych i najchętniej czytanych szwedzkich poetów. Jego twórczość została przetłumaczona na ponad 60 języków. W Polsce ukazały się takie zbiory wierszy jak m.in.: "Moja przedmowa do ciszy" (1992), "Muzeum motyli" (1994), "Gondola żałobna" (1996), "Późnojesienny labirynt" (1997), "Niebieski dom" (2000), "Podsłuchany horyzont" (2005). (PAP)

autor: Małgorzata Wosion-Czoba

edytor: Paweł Tomczyk

wos/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL