Kultura i sztuka po 1989 roku

31.01.2019 aktualizacja 01.02.2019

Na narodowej scenie w Oslo spektakl upamiętniający Szymborską

W przypadającą w piątek siódmą rocznicę śmierci Wisławy Szymborskiej Teatr Narodowy w Oslo przygotował spektakl oparty na twórczości polskiej noblistki. Premierę uświetni wystawa kolaży autorstwa poetki oraz promocja zbioru jej wierszy.

"To będzie więcej niż przedstawienie, to podróż przez życie według Wisławy Szymborskiej. Tutaj wszystkie elementy: reżyseria, scenografia, muzyka, projekcja wideo, światło i gra aktorska opierają się na słowach Szymborskiej, czy to wierszy, notatek, czy też limeryków" - powiedział Jos Groenier, holenderski reżyser spektaklu zatytułowanego "Życie to jedyny sposób".

Na scenie w postać poetki wcielają się trzy aktorki: Ellen Horn, Gisken Armand oraz Henriette Maroe, które przedstawią kolejne okresy życia noblistki.

Na pierwsze spektakle, w trakcie których pojawią się także polskie napisy, zabrakło już biletów.

Według norweskiego tłumacza twórczości Szymborskiej Christiana Kjelstrupa, jej poezja wymyka się tradycyjnym podziałom: jest dostępna i czytana przez wszystkich, jako i mądra i inteligentna. "W Norwegii jest trochę tak: albo piszesz proste wiersze czytane przez wielu - co może oznaczać, że nie jesteś wybitnym poetą - albo piszesz wymagające wiersze czytane przez niewielu - co może oznaczać, że jesteś wybitnym lirykiem" - napisał Kjelstrup w tekście opublikowanym w związku z premierą sztuki.

Przedstawienie "Życie to jedyny sposób" oparte jest na antologii wierszy Szymborskiej pod tym samym tytułem, będącej zbiorem czterech ostatnich tomików z lat 2002-2012. Wydawnictwo przez pięć dni będzie promowane w ustawionym przed Teatrem Narodowym biało-czerwonym pawilonie.

W piątek w gmachu teatru otwarta zostanie także wystawa zabawnych kolaży autorstwa Wisławy Szymborskiej, a w sobotę dzięki współpracy z ambasadą RP w Oslo przeprowadzone zostaną rodzinne warsztaty wycinanek. Dla ekspertów 9 lutego odbędzie się seminarium na temat twórczości noblistki z udziałem jej wieloletniego sekretarza Michała Rusinka.

Wisława Szymborska zmarła 1 lutego 2012 roku mając 89 lat.

W 1996 roku Szymborska została uhonorowana literacką Nagrodą Nobla "za poezję, która z ironiczną precyzją pozwala historycznemu i biologicznemu kontekstowi ukazać się we fragmentach ludzkiej rzeczywistości". (PAP)

zys/ jo/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL