Światowe gwiazdy, lubiane przez publiczność cykle tematyczne, festiwal prawykonań – to plany na rozpoczynający się właśnie nowy sezon artystyczny Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach – jednej z czołowych polskich orkiestr.
Wśród znanych artystów, którzy pojawią się w tym sezonie w cieszącej się ogromnym uznaniem nowej siedzibie NOSPR, są amerykański aktor John Malkovich, który jako narrator uświetni jedno z wydarzeń w kwietniu, holenderska saksofonistka Candy Dulfer, która zagra już 3 listopada i amerykański pianista jazzowy Chick Corea, który wystąpi z NOSPR 7 maja.
Szczegóły planowanych wydarzeń przedstawili podczas czwartkowej konferencji prasowej dyrektor naczelna NOSPR Joanna Wnuk-Nazarowa i dyrektor artystyczny Alexander Liebreich. W ostatnich latach NOSPR dzięki lepszym możliwościom lokalowym znacznie poszerzyła ofertę dla melomanów, oferując cykle tematyczne. „To sformatowanie sprawdza się, publiczność doskonale się w nim orientuje i bardzo różnorodne wydarzenia cieszą się dużą frekwencją” – powiedziała dyr. Wnuk-Nazarowa.
27 listopada różni artyści będą wspominać poetkę, autorkę tekstów wielu przebojów Agnieszkę Osiecką. Symfoniczne aranżacje najbardziej pomnikowych piosenek artystki zaprezentują: Anna Jurksztowicz, Anita Lipnicka, Małgorzata Ostrowska, Krystyna Prońko, Magda Umer, Marek Piekarczyk i gościnnie Piotr Rogucki. Kilka godzin później, również w Sali NOSPR-u, swoje aranżacje piosenek Osieckiej przedstawią: Brodka, Furtak, Grosiak, Koteluk, Przybysz, L.U.C oraz Rogucki, Zalewski, a także Czesław Śpiewa i The Dumplings.
W marcu odbędzie się 7. Festiwal Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza, a w maju – kolejna edycja Festiwalu Katowice Kultura Natura. W nawiązaniu do rocznicy węgierskiego zrywu niepodległościowego w 1956 r. w czerwcu odbędą się Dni Zoltana Kodalya – jednego z czołowych węgierskich kompozytorów. Orkiestra uczci też w listopadzie 120. rocznicę urodzin Bolesława Szabelskiego oraz jubileusz 70-lecia UNICEF, który uświetni prawykonanie Canticum puerorum na sopran, baryton, chór i orkiestrę Eugeniusza Knapika. 10 listopada natomiast NOSPR wykona po raz pierwszy TAO. V Symfonię Concertante na orkiestrę Aleksandra Lasonia.
Dyrektor artystyczny NOSPR Alexander Liebreich podkreślił, że obserwuje w ostatnich latach uszlachetnienie brzmienia orkiestry. „Myślę, że ma na to wpływ to wyjątkowe miejsce, ponieważ to kombinacja rodzimej tradycji, z kulturą i tradycjami międzynarodowymi” – mówił.
Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach (wcześniej działająca jako Wielka Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia) powstała w 1935 roku w Warszawie. Zespół utworzył i prowadził do wybuchu drugiej wojny światowej Grzegorz Fitelberg. W 1945 r. reaktywował ją w Katowicach Witold Rowicki.
Zespół koncertuje na całym świecie, pełniąc rolę ambasadora polskiej kultury. Prócz nagrań dla Polskiego Radia, orkiestra nagrała ponad 200 płyt dla renomowanych wytwórni. Występowało z nią wielu znakomitych dyrygentów i solistów, m.in. Martha Argerich, Leonard Bernstein, Placido Domingo, Artur Rubinstein.(PAP)
lun/ mow/