Kultura i sztuka po 1989 roku

23.08.2019

NOSPR wystąpi w Bukareszcie z nowym dyrektorem artystycznym L. Fosterem

Lawrence Foster. Fot. PAP/A. Grygiel Lawrence Foster. Fot. PAP/A. Grygiel

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach wystąpi podczas Międzynarodowego Festiwalu George'a Enescu w Bukareszcie. Da dwa koncerty – pod batutą nowego dyrektora artystycznego Lawrence’a Fostera oraz Christiana Mandeala.

Pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu George’a Enescu w Bukareszcie odbyła się w 1958 r., trzy lata po śmierci tego najsłynniejszego rumuńskiego kompozytora. Od tamtej pory co trzy lata festiwal gości największych artystów naszych czasów, a w programach koncertów króluje muzyka patrona festiwalu. Podczas tegorocznej edycji zaplanowano koncerty m.in. Berliner Philharmoniker, London Symphony Orchestra oraz recitale gwiazd opery – Diany Damrau czy Joyce DiDonato.

CZYTAJ TAKŻE

Jak poinformował w piątek dział promocji NOSPR, pierwszy występ tej orkiestry w Bukareszcie odbędzie się 3 września i będzie jednocześnie pierwszym koncertem orkiestry pod batutą Lawrence’a Fostera jako nowego dyrektora artystycznego. W ich interpretacji zabrzmi Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego, „Solstițiu” pentru orchestră rumuńskiego kompozytora Adriana Popa oraz Koncert fortepianowy e-moll op. 11 Fryderyka Chopina. W partii solowej wystąpi Szymon Nehring.

Podczas drugiego koncertu, 4 września, muzycy NOSPR wezmą udział w wykonaniu słynnej opery Béli Bartóka Zamek Sinobrodego. Partie solowe wykonają Alisson Cook i Derek Welton. Pierwszą część koncertu wypełni natomiast III Koncert fortepianowy C-dur op. 26 Sergieja Prokofiewa z udziałem Daniela Ciobanu przy fortepianie. Całość poprowadzi Christian Mandeal.

Pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu George’a Enescu w Bukareszcie odbyła się w 1958 r., trzy lata po śmierci tego najsłynniejszego rumuńskiego kompozytora. Od tamtej pory co trzy lata festiwal gości największych artystów naszych czasów, a w programach koncertów króluje muzyka patrona festiwalu.

We wrześniu NOSPR czeka jeszcze jeden koncert wyjazdowy. Podczas festiwalu Warszawska Jesień 28 września w Filharmonii Narodowej muzycy wykonają dzieła m.in. Ioannisa Xenakisa, Jonathana Harvey’a i Tadeusza Wieleckiego. 3 października orkiestra zainauguruje nowy sezon koncertowy w swojej siedzibie w Katowicach.

Lawrence Foster urodził się w 1941 r. w Los Angeles, w rodzinie pochodzenia rumuńskiego. Współpracował m.in. z Orquestra Sinfonica de Barcelona, Orchestre Philharmonique de Monte-Carlo, Jerusalem Symphony Orchestra, Houston Symphony i Orchestre de Chambre de Lausanne. Jest dyrygentem honorowym Gulbenkian Orchestra, z którą występował podczas zagranicznych tournees oraz renomowanych festiwali muzycznych z udziałem światowej sławy solistów.

CZYTAJ TAKŻE

Prowadził wiele inscenizacji na deskach najsłynniejszych teatrów operowych, m.in. we Frankfurcie, w Marsylii, Hamburgu, San Francisco i Monte Carlo. Ma również bogaty dorobek fonograficzny, co jest ważne dla orkiestry radiowej, jaką jest NOSPR. Utrzymuje związki z krajem przodków - w 2003 r. został odznaczony nagrodą prezydenta Rumunii za wybitne zasługi w działalności na rzecz rozwoju kultury muzycznej tego kraju.

Na stanowisku dyrektora artystycznego i I dyrygenta NOSPR zastępuje Aleksandra Liebreicha, który pełni tę funkcję od sierpnia 2012 r. do końca sierpnia 2019 r.

NOSPR pełni rolę ambasadora kulturalnego, reprezentującego kraj na międzynarodowej scenie muzycznej. Orkiestra współpracowała z jednymi z najwybitniejszych polskich kompozytorów II poł. XX wieku - Witoldem Lutosławskim, Henrykiem Mikołajem Góreckim i Krzysztofem Pendereckim, prezentując pierwsze wykonania ich dzieł. Prócz nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia zespół ma w swoim dorobku fonograficznym ponad 200 albumów wydanych przez wiele renomowanych wytwórni, za które został wyróżniony licznymi nagrodami. Powstał w 1935 r. w Warszawie; utworzył go i prowadził do wybuchu drugiej wojny światowej Grzegorz Fitelberg. W 1945 r. orkiestrę reaktywował w Katowicach Witold Rowicki.(PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL