Kultura i sztuka po 1989 roku

16.04.2019

NOSPR w elitarnym gronie ECHO – European Concert Hall Organization

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Fot. PAP/D. Gajda Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach. Fot. PAP/D. Gajda

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia (NOSPR) w Katowicach dołączyła właśnie do elitarnego grona European Concert Hall Organization, zrzeszającego orkiestry-gospodarzy najlepszych sal koncertowych w Europie – poinformowała we wtorek jej dyrektor Ewa Bogusz-Moore.

"Wchodzimy do tego grona jako jedyna polska instytucja" – podkreśliła podczas konferencji prasowej w Katowicach. "Jest w nim 21 instytucji, takich jak Musikverein, czy Concertgebouw - najsłynniejsze sale, które kreują krajobraz muzyki klasycznej, to jak muzyka się rozwija i jak jest przedstawiana. Bycie w takim gronie pozwala na budowanie współpracy ze świetnymi artystami" – dodała.

Nowa siedziba NOSPR, która wcześniej przez dziesięciolecia gnieździła się w budynku zaprojektowanym na partyjne zjazdy, powstała kosztem 265 mln zł, przy wsparciu środków unijnych. Uroczyste otwarcie nastąpiło 1 października 2014 r. Gigantyczna sala koncertowa na 1800 miejsc, zaprojektowana przez Tomasza Koniora i nawiązująca wizualnie do tradycyjnej śląskiej architektury, słynie ze znakomitej akustyki, zaprojektowanej przez specjalistów cenionej japońskiej firmy Nagata Acoustics.

NOSPR jest uznawana za jedną z najlepszych polskich i europejskich orkiestr. Zespół utworzył w 1935 r. w Warszawie i prowadził do wybuchu II wojny światowej Grzegorz Fitelberg. W 1945 r. orkiestrę reaktywował w Katowicach Witold Rowicki. W 1947 r. dyrekcję artystyczną objął ponownie Grzegorz Fitelberg. Po jego śmierci w 1953 r. zespołem kierowali: Jan Krenz, Bohdan Wodiczko, Kazimierz Kord, Tadeusz Strugała, Jerzy Maksymiuk, Stanisław Wisłocki, Jacek Kaspszyk, Antoni Wit, Gabriel Chmura i ponownie Jacek Kaspszyk. We wrześniu 2000 r. dyrektorem naczelnym i programowym NOSPR została Joanna Wnuk-Nazarowa. W sierpniu 2012 r. funkcję pierwszego dyrygenta i dyrektora artystycznego objął Alexander Liebreich. Od września ubiegłego roku dyrektorem naczelnym i programowym NOSPR jest Ewa Bogusz-Moore.

Prócz nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia zespół ma w swoim dorobku ponad 200 albumów, za które otrzymał m.in. nagrody Diapason d’Or, Grand Prix du Disque, International Classical Music Awards. Wraz z NOSPR występowało wielu znakomitych dyrygentów i solistów. Orkiestra koncertowała podczas licznych tournees i festiwali na całym świecie. Zrealizowała szereg projektów, m.in. Maraton twórczości Góreckiego, Pociąg do muzyki Kilara, Muzyczne podróże morskie. Od 2015 r. NOSPR – laureat nagrody specjalnej ICMA 2018 – jest organizatorem Festiwalu Katowice Kultura Natura, a od 2005 r. – Festiwalu Prawykonań Polska Muzyka Najnowsza. (PAP)

autorka: Anna Gumułka

lun/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL