Kultura i sztuka po 1989 roku

12.10.2015 aktualizacja 19.07.2016

Obchody 60-lecia Wrocławskiego Teatru Pantomimy

Przygotowanie czterech premier teatralnych, działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży oraz oferta wydawnicza to cześć wydarzeń przygotowanych z okazji 60-lecia Wrocławskiego Teatru Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego.

W związku z jubileuszem Wrocławski Teatr Pantomimy przygotował na nowy sezon artystyczny cztery premiery. „To rekordowa liczba, ponieważ nie zdarzyło się w historii naszego teatru przygotowanie w jednym roku aż czterech produkcji” - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej dyrektor teatru Zbigniew Szymczyk.

Pierwszą premiera będzie „Hydrokosmos” w reż. Konrada Dworakowskiego. To przedstawienie dla najmłodszych widzów, którego premiera odbędzie się 27 listopada. Spektakl jest inspirowany „Małą syrenką”, baśnią Hansa Christiana Andersena.

Drugą z produkcji będzie debiut reżyserski Martyny Majewskiej, która przygotowuje przedstawienie zatytułowane „Batory_trans”. Premiera tego spektaklu ma się odbyć w Sylwestra. „Tematem przedstawienia będzie emigracja i wyobrażenia na temat miejsc, do których zmierzają emigranci” - powiedziała Majewska.

Teatr zamierza również zrealizować dwa przedstawienia uznanych wrocławskich reżyserów – Maćko Prusaka oraz Leszka Bzdyla. „To twórcy, którzy zaczynali swoją drogę artystyczną w naszym teatrze” - mówił Szymczyk.

Teatr w związku z jubileuszem prowadzi również intensywną działalność edukacyjną. Efektem prowadzonych warsztatów dla dzieci, młodzieży i seniorów ma być m.in. realizacja przedstawienia inspirowanego mitem o Dedalu i Ikarze.

Przygotowywane są również pozycje wydawnicze. W marcu 2016 r. ukaże się bogato ilustrowane wydawnictwo poświęcone pantomimie, skierowane do najmłodszych odbiorców, zaś w listopadzie 2016 r. pozycja dla dorosłych, w której znajdą się szkice, eseje i rozmowy na temat Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Wrocławski Teatr Pantomimy został założony w 1956r. przez Henryka Tomaszewskiego. Na początku działał jako Studio Pantomimy przy Państwowych Teatrach Dramatycznych we Wrocławiu. W 1958 r. scena uzyskała status teatru zawodowego i od tej pory funkcjonuje pod obecną nazwą. W 1969 r. przy teatrze powstało Studium Pantomimiczne.

Tomaszewski to wybitny polski tancerz, choreograf, reżyser i autor scenariuszy. Był dyrektorem, kierownikiem artystycznym i autorem wszystkich realizacji wrocławskiej sceny. Był kolekcjonerem zabawek, zwłaszcza starych lalek, o których mawiał, że każda ma swoją historię i duszę. Zmarł w 2001 r.(PAP)

pdo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL