Niemieckojęzyczne komiksy, beletrystykę, książki dla dzieci i młodzieży, ale i gry planszowe będzie w 2015 r. promował Instytut Goethego w Krakowie w ramach projektu „Oblicza literatury”. Cykl wydarzeń właśnie się rozpoczyna.
Od czwartku do końca kwietnia w siedzibie placówki można oglądać wystawę "Graphic Novels" poświęconą niemieckim komiksom. Wcześniej ekspozycja była pokazywana podczas Frankfurckich Targów Książki. W czwartkowy wieczór odbędzie się też premiera biografii niemieckojęzycznego, a urodzonego na Górnym Śląsku, twórcy literatury dziecięcej – Janoscha. Książkę napisała Angela Bajorek, germanistka z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie.
Jak poinformował dyrektor krakowskiego Instytutu Goethego Daniel Goepfert, w najbliższe wtorki w Instytucie odbywać się będą spotkania z autorami komiksów. Do Krakowa przyjadą m.in. twórcy popularnych w Niemczech tytułów: „Bokser” i „Reprobus”. Pierwszy komiks napisał Reinhard Kleist. Bohaterem „Boxera” jest Hertzko "Harry" Haft, zmuszany do walk na ringu podczas pobytu w obozie koncentracyjnym, który po wojnie jeszcze przez kilka lat uczestniczył w bokserskich pojedynkach w USA. Autorem "Reprobusa" jest Markus Faerber. Jego komiks, inspirowany podaniem o św. Krzysztofie, opowiada o psiogłowym gigancie. Dziwny stwór wyrusza w świat, by znaleźć istotę silniejszą niż on. Wtorkowym spotkaniom towarzyszyć będą pokazy niemieckich filmów animowanych.
Instytut przygotowuje też tzw. literackie czwartki, podczas których czytelnicy spotkają się m.in. z Michaelem Kobrem i Volkerem Kluepfelem, autorami powieści kryminalnych o kultowym w Niemczech komisarzu Kluftingerze. W Niemczech, gdzie od 2003 r. ukazało się osiem tomów powieści tych dwóch autorów, każda część osiąga milionowe nakłady, a na spotkania z autorami przychodzą tysiące czytelników, ponieważ bardziej przypominają kabaretowe spektakle niż tradycyjne wieczory literackie. Po polsku jak dotąd ukazały się dwie części - „Szczodre gody” i „Operacja Seegrund”. W tym roku do polskich księgarń trafi kolejna powieść „Herzblut”.
W maju Instytut otworzy wystawę poświęconą najnowszej niemieckojęzycznej literaturze dla dzieci i młodzieży, która przeżywa w ostatnich latach renesans. Co roku ukazuje się ok. 8 tys. tytułów dla dzieci i młodzieży, z czego 6 tys. to książki niemieckojęzycznych autorów. Wystawa w Krakowie prezentować będzie wybór 18 pozycji, zarówno autorów, którzy doczekali się polskiego przekładu (np. Wolfgang Herrndorf „Czik”, Andreas Steinhoefel „Rico, Oskar i głębocienie”), jak i autorów nieznanych jeszcze polskim czytelnikom.
Tematyka 60 komiksów prezentowanych na czynnej od czwartku wystawie „Graphic Novels” jest różnorodna – od treści rozrywkowych po poważne, historyczne, religijne. „W Niemczech powstają komiksy autobiograficzne, których jeszcze nie ma w Polsce. Pojawia się w nich kontekst polityczno-historyczny. Niemcy próbują +przepracować+ historię ubiegłego stulecia” – zwrócił uwagę Michał Jutkiewicz, badacz komiksu z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Rocznie w Niemczech ukazuje się 1,8 tys. tytułów komiksów, coraz więcej ma formę e-booków: w 2014 r. było ich 403. W Wyższej Szkole Nauk Stosowanych w Hamburgu kształcą się ilustratorzy komiksów. (PAP)
bko/ agz/