Kultura i sztuka w okresie międzywojennym

03.09.2018

Obraz „Madonna” Tytusa Czyżewskiego w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie

Madonna Tytusa Czyżewskiego w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Madonna Tytusa Czyżewskiego w kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.

Do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie trafiło płótno „Madonna” Tytusa Czyżewskiego. Obraz zakupiono ze środków ministra kultury i będzie on eksponowany na wystawie „Krzycząc: Polska! Niepodległa 1918”, która zostanie otwarta 26 października.

Obraz przez ponad 20 lat był depozytem prywatnym przechowywanym w Muzeum Narodowym w Warszawie, a dzięki zakupowi ze środków ministra kultury w ramach priorytetu Kolekcje Muzealne w 2018 roku, stał się własnością MNW – poinformowała PAP Gabriela Jaguszewska z Działu Komunikacji i Programów Publicznych MNW.

„Madonnę” – obraz z wyobrażeniem całej postaci Matki Boskiej trzymającej Dzieciatko utrzymany w tonacji błękitnych szarości, matowej zieleni i brązu - można oglądać w Galerii Sztuki XX i XXI Wieku.

„To cenny i ważny dla dziedzictwa kulturalnego nabytek z uwagi na to, że prace Czyżewskiego z lat 1914–1920 niezwykle rzadko pojawiają się na rynku antykwarycznym oraz na aukcjach” – zaznaczają muzealnicy.

Tytus Czyżewski (1880–1945) był malarzem, poetą, krytykiem i teoretykiem sztuki. Tworzyłw opozycji do tradycyjnych konwencji. Jako jeden z pierwszych polskich artystów starał się przenieść na rodzimy grunt osiągnięcia sztuki nowoczesnej, szczególnie kubizmu i futuryzmu. Był współtwórcą założonego w 1917 roku awangardowego stowarzyszenia Formiści.

Praca jest dostępna również w wersji cyfrowej w ramach pokazu przygotowanego na platformie Cyfrowej MNW. (PAP)

abe/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL