Epoka nowożytna

03.06.2012 aktualizacja 19.07.2016

Obrazy króla Stanisława Augusta - w Łazienkach Królewskich

Portret Stanisława Augusta pędzla Marcello Bacciarellego. Fot. Wikimedia Commons Portret Stanisława Augusta pędzla Marcello Bacciarellego. Fot. Wikimedia Commons

Ponad 100 dzieł ze zbiorów króla Stanisława Augusta można oglądać od czwartku na wystawie "Bacciarelli i inni" w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W najbliższy weekend zwiedzający będą mogli zobaczyć tam także kolekcję medali z wizerunkami polskich władców.

Motywem przewodnim ekspozycji "Bacciarelli i inni. Królewska kolekcja obrazów Stanisława Augusta" jest twórczość włoskiego artysty i przyjaciela króla. Marcello Bacciarelli jako nadworny malarz na dworze Stanisława Augusta odpowiadał za wybór dzieł włączanych do królewskiej kolekcji.

Na wystawie w Pałacu na Wodzie są prezentowane dzieła pędzla włoskiego malarza, m.in.: "Portret Stanisława Augusta w granatowym mundurze", "Portret Katarzyny Gattai Tomatis", "Alegoria mądrości", "Alegoria łaskawości", "Alegoria męstwa" i "Alegoria sprawiedliwości". Obok obrazów Bacciarellego można zobaczyć prace z królewskiej kolekcji autorstwa Franciszka Smuglewicza i Angelici Kauffmann. Dzieło "Kuszenie św. Antoniego", pokazywane w Łazienkach Królewskich, wykonał artysta związany z warsztatem Jana Brueghela Starszego.

Motywem przewodnim ekspozycji "Bacciarelli i inni. Królewska kolekcja obrazów Stanisława Augusta" jest twórczość włoskiego artysty i przyjaciela króla. Marcello Bacciarelli jako nadworny malarz na dworze Stanisława Augusta odpowiadał za wybór dzieł włączanych do królewskiej kolekcji.

W najbliższy weekend, w piątek, sobotę i niedzielę, goście Pałacu na Wyspie będą mogli zobaczyć także wystawę "Skarb z Kijowa. Złoty Poczet. Królewska Kolekcja Medali Stanisława Augusta" prezentującą zamówiony przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Poczet Królów Polskich wybity na złotych, srebrnych, brązowych i żeliwnych medalach. Złota seria została wypożyczona Łazienkom Królewskim ze zbiorów Narodowego Muzeum Historii Ukrainy w Kijowie i jest po raz pierwszy prezentowana w Polsce.

W związku z obiema ekspozycjami muzeum przedłuży godziny otwarcia do pół do pierwszej, ostatni zwiedzający obejrzą królewskie dzieła i poczet władców w nocy.

Obrazy eksponowane na wystawie "Bacciarelli i inni" rozmieszczono zgodnie z topograficznym opisem zawartym w inwentarzu z 1795 r. Na wystawie zgromadzono na razie 116 dzieł, pod koniec roku do Pałacu na Wyspie ma powrócić kilkadziesiąt obrazów, obecnie konserwowanych.

Kolekcja królewska liczyła 2289 obrazów, z czego obecnie znana jest lokalizacja ok. 600 dzieł. Ponad 250 obiektów posiadają stołeczne placówki: Zamek Królewski, Łazienki Królewskie oraz Muzeum Narodowe. Pozostałe obiekty z potwierdzoną lokalizacją znajdują się w innych polskich zbiorach.

Dokładna lista prac jest dzisiaj znana dzięki inwentarzowi, który Stanisław August zlecił tuż przed swoją abdykacją. Gdy król zrzekł się tronu, część zbiorów zabrał ze sobą do Grodna, następnie do Petersburga. Po jego śmierci kolekcję odziedziczył książę Józef Poniatowski, potem jego matka, która zaczęła odsprzedawać kolekcję m.in. rosyjskim carom. Część zbiorów udało się kupić Lanckorońskim. Dziś zbiory Lanckorońskich znajdują się na Zamku Królewskim w Warszawie.

Ekspozycja "Bacciarelli i inni" jest realizowana w ramach cyklu "Stanisław August – mecenas i kolekcjoner", który zapoczątkowano w lipcu ub.r. wystawą "Rembrandt i inni. Królewska kolekcja obrazów Stanisława Augusta". Cykl ma ukazywać ostatniego króla Polski jako władcę oświeconego, mecenasa sztuki i kolekcjonera.

Stanisław August, miłośnik sztuki, szczególnie lubował się w malarstwie. W jego zbiorach znajdowały się dzieła artystów holenderskich, flamandzkich, angielskich, włoskich, francuskich, a także polskich. (PAP)

mce/ ls/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL