Kultura i sztuka 1945-1989

29.09.2019

Od 22 października festiwal poświęcony twórczości Marka Grechuty w Krakowie

Marek Grechuta. Fot. PAP/CAF/S. Kraszewski Marek Grechuta. Fot. PAP/CAF/S. Kraszewski

Koncerty, spektakl i wystawa zdjęć znalazły się w programie festiwalu poświęconego twórczości Marka Grechuty, który potrwa od 22 do 27 października w Krakowie. 9 października przypada 13. rocznica śmierci artysty.

Jak przypomniał Jakub Baran, prezes Fundacji "Korowód" im. Marka Grechuty, która organizuje wydarzenie, odbywa się ono od 12 lat, aby uczcić rocznicę odejścia krakowskiego artysty. „Tegoroczny festiwal tradycyjnie będzie interdyscyplinarny tak jak twórczość Marka Grechuty” - zapowiedział.

Wydarzenie rozpocznie 22 października wystawa zdjęć Marka Grechuty i zespołu Anawa z różnych okresów ich działalności artystycznej. Wśród fotografii znajdą się również takie, które będą pokazane po raz pierwszy.

CZYTAJ TAKŻE

Pierwszym z trzech zaplanowanych koncertów będzie recital piosenek Grechuty w wykonaniu Kamila Franczaka, młodego wokalisty i aktora, ubiegłorocznego zwycięzcy Grechuta Festival. Dzień później, 24 października wystąpi Ramona Rey, wokalistka, autorka tekstów, śpiewaczka operowa – mezzosopran w duecie z Igorem Czerniawskim.

W koncercie finałowym, który odbędzie się 27 października w ICE Kraków wystąpią Sława Przybylska, Olga Bończyk, Natalia Grosiak, Janusz Szrom, Marcin Januszkiewicz, Grzegorz Dowgiałło. Wykonają oni solo, ale też grupowo najpopularniejsze utwory z repertuaru Marka Grechuty. Narratorem (audio) będzie aktor – Jerzy Trela.

Dzień wcześniej wokół krakowskiego Rynku Głównego przejdzie kolorowy korowód prowadzony przez orkiestrę reprezentacyjną AGH. W grechutowskim Korowodzie, jak co roku, pójdą - między innymi - artyści zaangażowani w festiwal, przyjaciele Marka Grechuty, twórcy i animatorzy różnych scen krakowskich, ale także ułani, rycerstwo i studenci uczelni krakowskich oraz mieszkańcy i turyści.

Marek Grechuta - piosenkarz, kompozytor, poeta i malarz, twórca i wykonawca wielu przebojów - zmarł 9 października 2006 roku w Krakowie w wieku 61 lat. Został pochowany w alei Zasłużonych na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.(PAP)

autor: Rafał Grzyb

rgr/ amac/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL