Odbiór twórczości Czesława Miłosza w niemieckim kręgu kulturowym to główny temat międzynarodowego sympozjum „Czesław Miłosz a umysł i władza w +wieku skrajności+”, które w czwartek rozpocznie się we Wrocławiu.
Jak poinformowała PAP w środę Agnieszka Kapuściarek z Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta, trzydniowe sympozjum zostało zorganizowane z okazji setnej rocznicy urodzin polskiego Noblisty i w ramach trwającego Roku Miłoszowskiego. Uczestnikami sympozjum będą znawcy twórczości i dorobku Miłosza oraz promotorzy kanonu kultury polskiej XX w. w Niemczech, Austrii i Szwajcarii.
Agnieszka Kapuściarek: „Chcemy się skoncentrować na odbiorze twórczości autora Rodzinnej Europy, dostępnej w przekładach obcojęzycznych i jej oglądzie w niemieckim kręgu kulturowym w kontekście europejskich odniesień w dziełach pisarza”.
„Chcemy się skoncentrować na odbiorze twórczości autora Rodzinnej Europy, dostępnej w przekładach obcojęzycznych i jej oglądzie w niemieckim kręgu kulturowym w kontekście europejskich odniesień w dziełach pisarza” – dodała Kapuściarek.
Podczas uroczystej inauguracji sympozjum, które odbędzie się w Oratorium Marianum Uniwersytetu Wrocławskiego, wygłoszone zostaną trzy wykłady przygotowane przez prof. Heinricha Olschowskyego, prof. Wolfganga Schlotta i prof. Rolfa Fieguhta, sytuujące twórczość Miłosza w najważniejszych dyskursach kultury europejskiej XX w.
Sympozjum potrwa do 15 października, a jego organizatorami są katedra germanistyki, Centrum Studiów Niemieckich i Europejskich im. Willy’ego Brandta oraz Nord-Ost-Insitute Lubeburg. (PAP)
mic/ ls/