Instalacje przestrzenne, cykle malarskie oraz projekty z pogranicza rzeźby i architektury, składają się na retrospektywną wystawę prac Bożenny Biskupskiej, dostępną od niedzieli w Pawilonie Czterech Kopuł Muzeum Sztuki Współczesnej we Wrocławiu.
Bożenna Biskupska od kilkunastu lat mieszka w Sokołowsku, malowniczo położonej miejscowości w Górach Suchych w okolicach Wałbrzycha. W 1855 r. powstało tam pierwsze w Europie sanatorium dla gruźlików, podobny ośrodek uruchomiono późnej w Davos w Szwajcarii. Biskupska jest jedną z założycielek działającej w Sokołowsku Fundacji Sztuki Współczesnej „In Situ”, która zajmuje się m.in. odbudową budynków dawnego sanatorium dr Brehmera. Prowadzone jest tam Laboratorium Kultury – otwarte miejsca spotkań artystów różnych dziedzin sztuki. Fundacja organizuje też w Sokołowsku kilka festiwali, w tym festiwal filmowy „Hommage a Kieślowski”.
Dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu Piotr Oszczanowski podkreślił, że wystawa Bożenny Biskupskiej w Pawilonie Czterech Kopuł (oddział Muzeum Narodowego we Wrocławiu) przenosi widza do szczególnego miejsca jakim jest Sokołowsko. „Gdy myśli się o twórczości Bożenny Biskupskiej od razu nasuwa się Sokołowsko. Rzadko kiedy spotyka się artystę, który tak silnie zidentyfikował się z określonym miejscem” – mówił w piątek podczas konferencji prasowej.
Kuratorka wystawy Emilia Orzechowska podkreśliła, że ekspozycja nie prezentuje całości dorobku artystycznego Biskupskiej. „Pokazujemy zarówno prace sprzed 40 lat, jak i współczesne, które były tworzone w Sokołowsku. (…) Te nowe prace pokazują z jaką lekkością i świeżością Bożenna Biskupska szuka nowych form wyrazu” – powiedziała.
Prace Biskupskiej to zarówno malarstwo i rysunek, jak i rzeźby, w tym rzeźby wielkoformatowe. To również rozbudowane instalacje przestrzenne oraz filmy wideo i projekty performatywne.
Zwiedzający będą mogli zobaczyć m.in. różne wersje „Jednonogiego” – najbardziej charakterystycznej postaci w twórczości Biskupskiej. Prezentowana będzie również praca „Misterium czasu”, która w 1984 r. była pokazywana na 41. Biennale w Wenecji. To – jak wskazują twórcy ekspozycji – „zespół 32 antropomorficznych rzeźb, bliskich formie sarkofagu, ale również kokonu – symbol istnienia rozpiętego miedzy trwaniem i przemijaniem”.
Pokazane zostaną również rysunki i prace malarskie artystki, o których w piątek podczas konferencji prasowej Biskupska mówiła, że to dzieła, które są „najbardziej prawdziwe”. Prace te tworzą cykle „Rysunek rzeźby”, „Wytyczanie obrazu” czy „Klatka wielka”.
Oprócz twórczości Biskupskiej na wystawie znajdą się też dzieła artystów z nią związanych - Laury Adel, Magdy Jędry, Nicolasa Grospierre’a, Piotra Pawlaka, Bartosza Radzikowskiego, Zygmunta Rytki oraz Stacha Szumskiego.
Wystawę „Bożena Biskupska. Artystka i Budowla Możliwa” będzie można zwiedzać w Pawilonie Czterech Kopuł do 9 czerwca.(PAP)
Autor: Piotr Doczekalski
pdo/ pat/