Od piątku w Poznaniu odbywa się popularyzujący muzykę etniczną festiwal Ethno Port. W stolicy Wielkopolski wystąpią artyści z Afryki, Azji i Europy.
W trakcie wydarzenia zaproszeni artyści grają tradycyjną muzykę etniczną; na festiwalowych scenach wśród gwiazd światowego formatu pojawiają się polscy wykonawcy.
W tym roku impreza potrwa trzy dni, w piątek wieczorem w Sali Wielkiej Centrum Kultury Zamek otworzy ją koncert Maiji Kauhanen z Finlandii.
Za sprawą pandemii, Ethno Port nie odbywa się o swej stałej porze roku, a jego program jest nieco skromniejszy.
"Podczas tegorocznej edycji festiwalu dominować będzie nadzieja, że to co najgorsze już za nami. Choć doświadczenia ostatniego roku nie pozwalają niczego być pewnym, wierzymy w szczęśliwą gwiazdę festiwalu. Program Ethno Portu 2021 ułożyliśmy jak zwykle tak, aby zobrazować bogactwo zawarte w tradycyjnych gatunkach muzycznych i ukazać wielobarwność wciąż fascynującego nas wszystkich świata" – poinformowali w piątek organizatorzy festiwalu.
Do Poznania zaproszeni zostali m.in.: Waed Bouhassoun z Syrii, Jegor Zabiełow z Białorusi, grupa Super Parquet z Francji, Trio Da Kali z Mali, kwartet The Sero z Korei, fiński sekstet Okra Playground i zespół Cimbalom Brothers z Węgier. Na Ethno Porcie zagrają też artyści z Polski: Sepia Ensemble, Wernyhora i Zawierucha. Artyści nie tylko będą grać i śpiewać, ale także opowiedzą o sobie i swojej muzyce podczas organizowanych podczas festiwalu spotkań.
"Ethno Port jest wyjątkową okazją spotkania z artystami pochodzącymi z różnych zakątków świata. Spotkania odbywające się pod hasłem +Porozmawiajmy o muzyce+ pozwolą nam bliżej poznać muzyków występujących na koncertowych scenach. Będziemy mogli dowiedzieć się jak są źródła ich fascynacji tradycyjną muzyką, na czym polega specyfika ich twórczości i jaką rolę odgrywają w niej niezwykłe instrumenty" – podało Centrum Kultury Zamek, organizator imprezy.
Tematem spotkań towarzyszących części muzycznej festiwalu będą m.in. formy aktywności w walce z konsekwencjami globalnego ocieplenia oraz wpływ katastrofy klimatycznej na prawa człowieka. Wśród zaproszonych gości znalazł się Adam Bodnar oraz autor wydanej niedawno książki "Zmienić świat raz jeszcze. Jak wygrać wojnę o klimat" Tomasz S. Markiewka.
Ponadto zaplanowano szereg wydarzeń dla dzieci oraz warsztaty muzyczne, rytmiczne i taneczne. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ dki/