Prace ponad 70 polskich i zagranicznych artystów będą prezentowane w trakcie 20. edycji Biennale Sztuki Mediów WRO, która rozpocznie się w środę we Wrocławiu. To jeden z największych w Europie przeglądów sztuki nowych mediów. Tegoroczna odsłona imprezy będzie przebiegać pod hasłem „Fungible Content/Treści Wymienialne”.
Biennale WRO to festiwal prezentujący dzieła sztuki tworzone przy pomocy nowych mediów. W tracie jubileuszowej, 20. edycji imprezy, pokazanych zostanie około 50, w dużej części premierowych, prac. To, jak wskazują organizatorzy, dzieła VR, performansy czy projekty wizualno-dźwiękowe i interaktywne.
„Wiodącym nurtem tegorocznej edycji jest rozmowa prowadzona przez ludzi i maszyny, a właściwie – świat współdzielony z robotami, maszynami i botami, które w niesamowitym tempie uczą się nas, ale i narzucają nam nowe zachowania” – powiedział dyrektor artystyczny Biennale WRO Piotr Krajewski.
Przykładem pracy wpisującej się w ten nurt jest wideo-instalacji „Retraining Laziness”, w której człowiek-pracownik i wadliwie działający robot dyskutują o związku między złymi warunkami pracy, wyzyskiem i czasem.
Inna instalacja – „Kazokutchi” – „wykorzystując tokeny NFT i blokchain przedstawia życie robotycznych urządzeń cyfrowych kopiujących ludzkie wzorce powstawania rodziny, tworzenia się drzew genealogicznych”.
Część prac pokazywanych na Biennale WRO poświęcona jest adaptacji do zmieniających się warunków społecznych, fizycznych oraz klimatycznych.
Wstęp na wystawy w ramach Biennale WRO jest bezpłatny, a cześć wydarzeń adresowana jest też do najmłodszych widzów. W programie znalazły się wędrówki po wystawach – m.in. z Edwinem Bendykiem oraz Agnieszką Wolny-Hamkało, wycieczki w wirtualne światy, ale też wyprawy rowerowe czy spacery z psami i wózkami. Na poszczególne oprowadzania i spacery artystyczne prowadzone po polsku, angielsku i ukraińsku obowiązywać będą zapisy przez oficjalną stronę biennale: wro2023wrocenter.pl.
20. Biennale Sztuki Mediów WRO odbędzie się w dniach 10-27 maja. Wystawy będą prezentowane w 13 wrocławskich galeriach oraz instytucjach kultury.(PAP)
autor: Piotr Doczekalski
pdo/ ann/