Wspólne czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, spotkanie z Jerzym Zelnikiem i warsztaty językowe złożą się na XIII edycję festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra. Wydarzenie rozpocznie się w środę w Poznaniu.
Verba Sacra to projekt artystyczno-naukowo-religijny poświęcony tradycji słowa w kulturze duchowej. Jak powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej pomysłodawca i organizator przedsięwzięcia, reżyser Przemysław Basiński, w tym roku festiwal jest szczególnie ukierunkowany na promowanie głośnego czytania wśród dzieci i dorosłych.
„Zajmujemy się promocją sztuki słowa, promocją literatury. Ona ma charakter elitarny, przynajmniej tak było na początku, kiedy nasz program realizowaliśmy z udziałem zawodowych aktorów. W tej chwili chcemy, by poza aktorami czytać zaczęli też zwyczajni ludzie. Patrząc na to, co się dzieje, na tabloidyzację kultury, czujemy się tym bardziej zachęceni, by takie działania podejmować” – powiedział.
Verba Sacra to projekt artystyczno-naukowo-religijny poświęcony tradycji słowa w kulturze duchowej.
Od 18 listopada w dziesięciu domach kultury, kawiarniach i bibliotekach w Poznaniu i podpoznańskich miejscowościach trwać będzie wspólne czytanie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.
„Czytanie w każdym z tych miejsc potrwa ok. 1,5 godziny. Chętni będą czytać dziesięciominutowe fragmenty. Zainteresowanie projektem już zgłosili nauczyciele i młodzież ze szkół oraz osoby przychodzące do domów kultury” – powiedziała koordynator projektu Barbara Glapka.
Zwieńczeniem akcji wspólnego czytania „Nad Niemnem” będzie spotkanie w teatrze Scena na Piętrze, gdzie tekst Elizy Orzeszkowej zaprezentuje Iwona Katarzyna Pawlak, odtwórczyni roli Justyny Orzelskiej w ekranizacji powieści.
W programie festiwalu znalazł się Benefis Mistrza Słowa z udziałem Jerzego Zelnika oraz Nowotestamentalne Wyznania Wiary – specjalna edycja Verba Sacra z okazji zakończenia Roku Wiary. Fragmenty Nowego Testamentu czytał będzie aktor Dariusz Kowalski.
Zaplanowano również warsztat "Mowa Polska - Reaktywacje" prowadzony przez aktora Teatru Nowego w Poznaniu Janusza Andrzejewskiego. Jak wyjaśnił Basiński, w trakcie zajęć aktor będzie uczył zainteresowanych poprawnego czytania na głos. Osobno działać będzie też "Festiwalowa Szkoła Dykcyjna".
„Obecnie dzieci dużo ćwiczą – chodzą na siłownię, biegają, skaczą, rozwijają mięśnie. Zapomina się jednak o jednej warstwie mięśni – aparatu mowy. Stąd seplenienie, niewyraźne mówienie (...). Będziemy więc ćwiczyć aparat mowy, uczestniczyć w ćwiczeniach dykcyjno-oddechowych, potem przystąpimy do słowa” – powiedział Andrzejewski.
Program festiwalu obejmuje też prezentację polskich audiobooków religijnych oraz wystawę plakatów zapowiadających prezentacje Verba Sacra z lat ubiegłych.
Festiwalowe wydarzenia potrwają do 7 grudnia.
Realizację festiwalu Sztuki Słowa Verba Sacra rozpoczęto w styczniu 2000 roku w formie cyklu dwunastu prezentacji tekstów biblijnych. (PAP)
rpo/ mrt/ jra/