20 książek nominowano do Nagrody Literackiej Gdynia w czterech kategoriach - eseistycznej, prozatorskiej, poetyckiej oraz translatorskiej. Laureatów poznamy we wrześniu. Nominacje zostały ogłoszone w czwartek, pierwszego dnia Warszawskich Targów Książki.
W kategorii "esej" nominowano książki: „Lec. Autobiografia słowa” Lidii Kośki (Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma), „Droga 816” Michała Książka (Fundacja Sąsiedzi), „W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu" Renaty Lis (Sic!), „Kiwka” Michała Pawła Markowskiego (Austeria) i „Rzeczywistość poprzecierana” Piotra Pazińskiego (Austeria).
W kategorii poetyckiej o nagrodę ubiegają się tomiki: „Wiersze organiczne” Kacpra Bartczaka (Dom Literatury w Łodzi), „Jeden pokój” Marii Bigoszewskiej (FORMA), „Lekki chłód” Hanny Janczak (Igloo), „Nice” Barbary Klickiej (Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu) oraz „Powązki” Tadeusza Pióro (Biuro Literackie).
W kategorii prozatorskiej nominowano książki: „Uprawa roślin południowych metodą Miczurina” Weroniki Murek (Czarne), „Podkrzywdzie” Andrzeja Muszyńskiego (Wydawnictwo Literackie), „Inna dusza” Łukasza Orbitowskiego (Wydawnictwo Od deski do deski), „Skoruń” Macieja Płazy (W.A.B.) i „Atlas: Doppelganger” Dominiki Słowik (Znak).
W kategorii translatorskiej jurorzy nominowali tłumaczy: Jacka Giszczaka za przekład „Zwierzeń jeżozwierza” (autor oryginału Alain Mabanckou, Wydawnictwo Karakter), Jolantę Kozak za „Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi” (autor oryginału David Foster Wallace, W.A.B.), Roberta Papieskiego za „Lato w Baden” (autor oryginału Leonid Cypkin, Zeszyty Literackie), Agnieszkę Pokojską za „Młode skóry” (autor oryginału Colin Barrett, Wydawnictwo Igloo) oraz Annę Wasilewską za „Rękopis znaleziony w Saragossie” (autor oryginału Jan Potocki, Wydawnictwo Literackie).
Kapitule Nagrody Literackiej Gdynia przewodniczy w tym roku prof. Agata Bielik-Robson. Do konkursu zgłoszono 402 tytuły wpisujące się w poszczególne kategorie: eseistyka – 90, poezja – 145, proza – 108, przekład – 59.
„W tym roku kłóciliśmy się stosunkowo mało. (...) Największą chyba zgodność osiągnęliśmy w kategorii prozy. Prozatorskie typy padły zdecydowanie na młodych i debiutantów: Weronika Murek, Dominika Słowik, Maciej Płaza, a także najbardziej w tym gronie doświadczony Muszyński, to wciąż jeszcze postaci świeże. (...) Jeśli gdzieś pojawiły się spory, to przy okazji dwóch ostatnich kategorii: eseju i przekładu, z tego prostego powodu, że tu co roku pojawia się za dużo dobrych książek, które wszystkie chciałoby się uznać i jakoś nagrodzić. Jak zwykle w takich razach postanowiliśmy oddać sprawiedliwość różnym gatunkom eseistycznym i odnotować rozmaitość języków, z których w Polsce dokonuje się znakomitych translacji" - mówiła przewodnicząca jury.
Czworo tegorocznych laureatów Nagrody poznamy 10 września. Spotkania z nimi odbędą się następnego dnia po ogłoszeniu wyników, a także dodatkowo – jesienią – w ramach podsumowania tegorocznej edycji NLG. Uroczysta gala finałowa po raz pierwszy rozegra się w nowej sali Teatru Miejskiego w Gdyni.
Nagroda Literacka Gdynia została ustanowiona w 2006 roku przez prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców. Jest przyznawana corocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku.(PAP)
aszw/ agz/