Kultura i sztuka po 1989 roku

02.06.2017

Ok. 100 zespołów weźmie udział w Tygodniu Kultury Beskidzkiej

Ok. 100 zespołów folklorystycznych, w tym 17 zagranicznych, zapowiedziało udział w 54. Tygodniu Kultury Beskidzkiej, który rozpocznie się 29 lipca w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim – podał w piątek bielski Regionalny Ośrodek Kultury.

Tydzień Kultury Beskidzkiej to jedna z największych imprez folklorystycznych na świecie. W trakcie przeszło 50 koncertów wystąpi ok. 4 tys. wykonawców; oprócz zespołów również kapele, grupy śpiewacze, instrumentaliści i multiinstrumentaliści. Wydarzenie potrwa do 6 sierpnia.

Szef Regionalnego Ośrodka Kultury Leszek Miłoszewski powiedział, że większość zespołów zagranicznych przyjedzie z krajów europejskich. Publiczność zobaczy m.in. występy Bułgarów, Chorwatów, Czechów, Gruzinów, Serbów, Słowaków, Turków, a także naszych rodaków z Zaolzia. Przyjadą Finowie i Estończycy, których folklor nie jest zbyt dobrze znany w Polsce. Będzie zespół z Portoryko. Możliwe, że wystąpią również Senegalczycy. Ich przyjazd warunkowany jest jednak dopełnieniem formalności wizowych.

„Tworząc program Tygodnia, kierowaliśmy się przede wszystkim zasadą, by zaprezentować publiczności folklor regionów, które dotychczas nie były reprezentowane na imprezie w ogóle lub pojawił się już dość dawno. Ważny jest autentyzmem w prezentacji śpiewu, tańca, muzyki i obrzędów. Sądzę, że każdy z zespołów spodoba się wyrobionej widowni TKB” – powiedział Miłoszewski.

Podczas imprezy na deskach amfiteatru w Żywcu odbędzie się 48. Festiwal Folkloru Górali Polskich. Publiczność zobaczy prezentacje góralskich zwyczajów w wykonaniu zespołów z Beskidów, Podhala oraz Zaolzia. Jurorzy wybiorą laureata głównej nagrody, jaką jest Złote Żywieckie Serce. W Wiśle w konkursowe szranki staną uczestnicy trzydniowych 28. Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych. Ich celem jest prezentacja dziedzictwa kulturowego narodów z różnych zakątków świata - śpiewu, tańca, muzyki i zwyczajów.

Prezentacjom Tygodnia będą tradycyjnie towarzyszyły Festyn Istebniański w Istebnej oraz Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach. Odbędzie się także 70. Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu. Jest to największa i najważniejsza w roku impreza organizowana przez naszych rodaków mieszkających w Czechach.

Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja Tygodnia odbyła się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne miasta. (PAP)

szf/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL