Kultura i sztuka po 1989 roku

30.06.2016 aktualizacja 19.07.2016

Ok. 300 aktorów zagra w widowisku „Orzeł i Krzyż” w Murowanej Goślinie

Widowisko w Murowanej Goślinie-część przygotowań do spektaklu na 1050-lecie chrztu Polski. 2014. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk Widowisko w Murowanej Goślinie-część przygotowań do spektaklu na 1050-lecie chrztu Polski. 2014. Fot. PAP/J. Kaczmarczyk

Ok. 300 aktorów-amatorów wystąpi w widowisku plenerowym "Orzeł i Krzyż", które w czwartek po raz pierwszy pokazane zostanie w Murowanej Goślinie (Wielkopolskie). Według twórców, będzie to największe widowisko historyczne w Polsce.

Półtoragodzinny spektakl przedstawia historię Polski od zarania dziejów, po Solidarność i Jana Pawła II. Reżyser Marcin Matuszewski jest zdania, że widowisko zrobi wrażenie nawet na widzach serialu „Gra o tron”, czy filmowej trylogii „Władca pierścieni”.

„Przed ekranem, czy w sali kinowej widzowie są bezpieczni. U nas jeśli coś się pali, to pali się żywym ogniem, jeśli coś wybucha – to wybucha naprawdę. Wrażenia są więc inne i może nawet bardziej przejmujące” – powiedział.

Jak dodał, spektakl został rozpisany w taki sposób, że mogłoby w nim zagrać nawet 500 – 600 osób. Aktorzy występują nierzadko w kilku lub kilkunastu rolach. Zaplanowano liczne sceny walki oraz pokazy jeździeckich umiejętności bractw rycerskich.

„Widzowie zobaczą historię Polski opowiedzianą obrazami, które postaraliśmy się namalować najpiękniej, jak tylko potrafimy: techniką, pirotechniką, ekranem wodnym, ale też grającymi w trzech planach aktorami. Zależy nam na tym, by widzowie nie tyle zobaczyli historię, co poczuli przez moment, że są jej częścią” – powiedział reżyser.

Główną rolę w widowisku odegra Stańczyk, który będzie towarzyszył widzom podczas podróży - od czasów założenia państwa polskiego, przez chrzest i nadanie korony Bolesławowi Chrobremu, aż po triumfy husarii i przesłanie Jana Pawła II. Widowisko wpisuje się w obchody 1050. rocznicy chrztu Polski, honorowy patronat nad przedsięwzięciem objął prezydent Andrzej Duda. Za scenariusz odpowiada poznański historyk sztuki i poeta Jacek Kowalski.

„To widowisko pokazuje dzieje Polski poprzez dzieje chrześcijaństwa w Polsce. Orzeł i krzyż, towarzyszące nam przez dzieje, mają się tutaj ukazać poprzez wydarzenia, zaś wydarzenia mają się ukazać poprzez odwołania do naszego muzeum wyobraźni” – powiedział PAP Kowalski.

Według szacunków organizatorów, 12 spektakli obejrzy w sumie nawet ponad 20 tys. widzów. Na część pokazów zaproszeni będą młodzi pielgrzymi z całego świata, przebywający w Wielkopolsce w związku ze Światowymi Dniami Młodzieży. Budżet spektaklu szacowany jest na ok. 1,5 mln zł.

Widowisko "Orzeł i Krzyż" prezentowane jest na terenie Parku Dzieje, wzorowanym na jednej z największych atrakcji Francji - Puy du Fou. W parku historycznym w Murowanej Goślinie znajduje się obozowisko rycerskie, kuźnia, stanowisko archeologiczne, warsztat tkacki i garncarski. Jedną z głównych atrakcji jest staropolska wieczornica, czyli uczta, podczas której goście oglądają pokazy, biorą udział w konkursach oraz scenkach zaczerpniętych ze szlacheckich zwyczajów. Park Dzieje otwarty jest przez całe wakacje.

Spektakle plenerowe w Murowanej Goślinie organizowane są od 2007 roku. (PAP)

rpo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL