Operę kameralną w dwóch aktach – „Olga Bo” – przygotowała Fundacja na Rzecz Rozwoju Inicjatyw Społecznych „Perspektywy”. Prapremiera odbędzie się 10 czerwca w Operze Krakowskiej i jest jednym z elementów projektu, który upamiętnia 150. rocznicę urodzin znanej malarki.
Będzie to pierwsze wykonanie koncertowe opery. Kolejne wykonania, już z pełną scenografią, zaplanowano na 2016 r.
W ramach realizowanego przez siebie projektu fundacja ma prowadzić specjalną stronę internetową poświęconą Oldze Boznańskiej. Planuje też organizację licznych wydarzeń popularyzujących wiedzę o Boznańskiej, m.in. happeningi w Krakowie i Warszawie oraz różnorodne konkursy.
„Zobaczyliśmy, że malarka Olga Boznańska znana jest tylko w środowiskach polskich, które interesują się malarstwem. Nie jest znana tak jak Fryderyk Chopin, Jan Matejko i inne osoby, mające duży wpływ na kulturę, malarstwo polskie. Łącząc muzykę operową z tak wybitną malarką chcemy ukłonić się w jej (malarki) stronę, pokazać Polakom i innym obywatelom tego świata, że mamy tak wspaniałą artystkę jak Olga Boznańska” – powiedział na wtorkowej konferencji prasowej prezes Fundacji „Perspektywy” Dariusz Piwowarski.
„Olga Bo” jest oparta jest na faktach z życia Boznańskiej. Akcja rozgrywa się w trzech miejscach: Krakowie, Monachium i Paryżu, gdzie artystka żyła i odnosiła artystyczne sukcesy.
„Historia, którą napisałam, bazuje na oryginalnych listach i wspomnieniach. (…) Jestem przekonana, że moi bohaterowie mówili tym językiem, wypowiadali te słowa, które padają z ust śpiewaków” – powiedziała autorka libretta Duśka Markowska-Resich.
Jak dodała, główną osią dramaturgii jest relacja dwóch sióstr Boznańskich – Olgi i Izy. Obie realizują marzenie ich matki, Francuzki, która chce, by zostały wielkimi artystkami. Olga ma być malarką, a młodsza Iza – pianistką. Okazuje się jednak, że Iza, mimo talentu, ma zbyt ogromną tremę, aby występować przed publicznością i rezygnuje z kariery. Boleśnie znosi swoją porażkę. Pozostając w cieniu Olgi wpada w alkoholizm i narkomanię, a ostatecznie popełnia samobójstwo, a konsekwencji – Olga szaleje.
W roli Olgi Boznańskiej wystąpi Katarzyna Oleś-Blacha (sopran), a jej siostrę, Izę, zagra Agnieszka Cząstka (alt).
Muzykę do spektaklu skomponował Marcin Błażewicz, a Operę Krakowską poprowadzi Łukasz Borowicz, dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej. „Język muzyczny w operze fascynuje nas, bo jest osobistym językiem Marcina Błażewicza, który tworzył przez lata w swoich poszukiwaniach artystycznych. To, co charakterystyczne jest w tej muzyce to to, że my, wykonawcy, bardzo szybko w nią wchodzimy; Marcin stosuje technikę motywów lub nastrojów związanych z poszczególnymi bohaterami. (…) Orkiestra Marcina Błażewicza jest prawdziwą orkiestrą operową, tzn. współtworzy charakter każdej z postaci” – mówił Borowicz i podkreślił, że trudno byłoby znaleźć więcej niż 10 oper, które w jakiś sposób opowiadają o malarzach. (PAP)
bko/ gma/